videoprilog Nađe Ridžić (Federacija danas)

Predstavnici Razvojne agencije za mala i srednja preduzeća Turske u posjeti Travniku

Potpisivanjem Akcionog plana između Recepa Alija Erdogana, potpredsjednika Razvojne agencije za mala i srednja preduzeća Republike Turske, i ministra privrede Srednjobosanskog kantona Nisveta Hrnjića, u Travniku je konkretizovan ranije potpisani memorandum o razumijevanju. Praktično, to znači saradnju između privrednika, otvaranje mogućnost za zajednički nastup na tržištu EU-a, ali i intenziviranje ukupne trgovačke razmjene ovog kantona sa Turskom, u koju danas izvozi tek nešto oko dva miliona maraka.

Predstavnici Razvojne agencije za mala i srednja preduzeća, koji u Republici Turskoj zapošljavaju 70% od ukupnog broja radnika, svoj prvi boravak u Bosni i Hercegovini i ovom kantonu konkretizirali su akcionim planom koji bi na ekonomskim osnovama povezao ova dva prostora. Istovremeno, predstavnici ove agencije srednjobosanskim privrednicima bi kroz različite vidove saradnje prenijeli vlastita iskustva jer sama činjenica da imaju malih i srednjih preduzeća skoro koliko po posljednjem popisu naša država stanovnika dovoljno govori.

„U našoj državi ima 3,5 miliona malih i srednjih preduzeća. Ova preduzeća čine oko 90% naše ekonomije i nadamo se da ćemo naše iskustvo dugo oko 30 godina prenijeti na kanton“, kazao je Erdogan.

Načelnik Travnika Kenan Dautović smatra kako je dovoljno s jednim promilom njih da se povežu – i da kao općina mogu živjeti jako dobro: „Sasvim sigurno je da kao država BiH možemo kroz saradnju sa Turskom uraditi mnogo više nego što sada radimo, a ne samo da se žalimo što njihovi biznisi idu u komšiluk“.

Razgovori su iskorišteni i za prijedloge za intenziviranje trgovačke razmjene jer trenutno, uz uvoz od skoro 67 miliona, ovaj kanton u Tursku izvozi manje od dva miliona maraka.

„Imamo jedan evidantan debalans, gdje je uvoz pokriven izvozom 2-2,5 posto. Izrazili smo nadu i spremnost da se ide u pravcu balansiranja, odnosno pojačanja izvoza“, istakao je ministar Hrnjić.

Stoga su gostima prezentirane mogućnosti domaće privrede, a obišli su i jedinu vezirsku, Elči Ibrahim-pašinu medresu, u čiju je rekonstrukciju Turska uložila tri miliona maraka. I globalna kriza koja je prekinula postojeće dobavljačke lance, pruža mogućnost za zajedničke šanse u dijelu novog koridora, koji bi išao od Turske preko Balkana do Evrope, posebno zbog činjenice da naša zemlja ima potpisane ugovore o slobodnoj trgovini sa mnogim zemljama.

„To su sve preduslovi da budemo na tom, kako sam ga nazvao, tehnološkom trgovačkom koridoru budućih lanaca dobavljača. Svijet se mjenja, to je očito“, naglašava predsjednik Privredne komore FBiH Mirsad Jašarspahić.

Samo saradnjom na ekonomskim osnovama mogu se graditi kvalitetni odnosi, ali i učiti od vlasnika malih i srednjih preduzeća ove prijateljske zemlje.

federalna.ba

privreda Turska Travnik