videoprilog Šejle Džindo (Dnevnik 2)

Predstavljena monografija 'The Geography of Bosnia and Herzegovina'

Promocija naučne monografije “The Geography of Bosnia and Herzegovina” (Geografija Bosne i Hercegovine) u izdanju Springer Nature upriličena je u Rektoratu Univerziteta u Sarajevu.

Knjiga predstavlja djelo od historijske važnosti ne samo za bosanskohercegovačku nauku već i za promociju naše zemlje širom svijeta, jer će knjiga postati redovan udžbenik na mnogim univerzitetima. Pokrovitelj izdanja je Međunarodna geografska unija (IGU).

"Geografija Bosne i Hercegovine" je prva naučna monografija koja se bavi sistematičnim objašnjenjem savremene geografske stvarnosti Bosne i Hercegovine, a također je prva naučna knjiga o geografiji naše zemlje na engleskom jeziku, čiji su autori profesori Prirodno-matematičkog fakulteta Univerziteta u Sarajevu: prof. dr. Haris Gekić, prof. dr. Aida Bidžan-Gekić, prof. dr. Nusret Drešković i prof. dr. Ranko Mirić, te prof. dr. Peter Remenyi sa Univerziteta u Pečuhu iz Mađarske.

Jedan od autora profesor Ranko Mirić kazao je da da je riječ o savremenoj monografiji koja daje kompleksan pregled geografskog poimanja prostora Bosne i Hercegovine.

Mirić je istaknuo da je riječ o djelu koje prvi put daje jedan sveobuhvatan geografski aspekt u savremenom poimanju prostora BiH.

- Bilo je niz prethodnih publikacija koje su analitički posmatrale prostor naše zemlje i sada je konačno došao red i da se sagleda u fokusu savremenih geografskih istraživanja naša zemlja - kazao je između ostalog Mirić.

Šef odsjeka za geografija Prirodno-matematičkog fakulteta UNSA Edin Hrelja istakao je da je riječ o veoma važnoj monografiji zato što teretira cijeli prostor Bosne i Hercegovine.

U vremenu u kom živimo je veoma važno da se cijeli prostor Bosne i Hercegovine analizira sa svih aspekata. A to je u monografiji urađeno i sa fizičkog, geografskog aspekta, društeno-geografskog, političko-geografskog - kazao je Hrelja.

Dodao je da je monografija “The Geography of Bosnia and Herzegovina” namijenjena za proučavanje na fakuletima u BiH i izvan BiH, različitim naučnim radnicima, kao i svima koji se bave prostornim planiranjem, zaštitom životne sredine, razvojem Bosne i Hercegovine.

- Sad na jednom mjestu možemo da vidimo koje imamo prirodno geografske resurse s kojima raspolažemo: od energetskih resursa, vode, klimatskih resursa, do društveno geografskih aspekata. Resurs je također i stanovništvo -kazao je Hrelja, dodavši da monografija pruža uvid u prirodna kretanja, migracije, ukupna kretanje broja stanovništva te njegovu strukturu.

federalna.ba/Fena

The Geography of Bosnia and Herzegovina monografija BiH geografija