Predsjednica Tajvana pozvala Kinu da prekine svoju vojnu avanturu
Predsjednica Tajvana pozvala je danas Kinu da prekine svoju "vojnu avanturu" u vrijeme kada su tenzije između Pekinga i Tajpeja na najvišem nivou u više godina.
Peking je pojačao svoj pritisak na to demokratsko ostrvo od dolaska na vlast predsjednice Tsai Ing-ven 2016. godine, koja smatra da je Tajvan suveren i nije dio Kine.
Proteklih mjeseci kineska vojna avijacija izvela je rekordan broj upada u takozvanu tajvansku identifikacionu zonu vazdušne odbrane.
Vlasti u Pekingu treba da "prekinu širenje vojnog avanturizma u svojim redovima, rekla je predsjednica Tsai u svom novogodišnjem govoru.
"Upotreba vojnih sredstava apsolutno nije opcija za rejšavanje sporova između naše dvije strane", dodala je ona.
Peking smatra ostrvo pobunjeničkom provincijom koja treba u jednom trenutku da bude ponovno ujedinjena sa kontinentalnom Kinom, ukoliko je potrebno i silom.
Kineski predsjednik Xi Jinping je u svom novogodišnjem govoru rekao da je kompletno ponovno ujedinjenje domovine želja koju dijele narodi Kine i Tajvana.
Tajvansko ministarstvo odbrane upozorilo je u oktobru da su vojne tenzije sa Kinom na najvišem nivou u posljednje četiri decenije.
Posljednjih godina Peking je takođe pojačao napore da izoluje Tajvan na međunarodnoj sceni.
Kina smatra svaku zvaničnu izjavu o "nezavisnom" Tajvanu provokacijom i više puta je prijetila sa posljedicama za zemlje koje podržavaju Tajpej u njegovom samoopredjeljenju.
Peking je podsticao sve manji broj diplomatskih saveznika Tajvana da "promijene stranu".
Tako je Kina juče otvorila svoju ambasadu u Nikaragvi, tri nedjelje pošto je ponovo sa tom zemljom uspostavila diplomatske odnose, prekinute 1990.
federalna.ba/Beta