Pravna ili politička - optužnica protiv pripadnika ARBiH
Optužnica protiv bivših komandanata Ahmeta Sejdića i Ferida Buljubašića te još 11 pripadnika Armije RBiH poseban revolt izazvala je u Goraždu. Iz Koordinacije boračkih udruženja i Fondacije "Istina za Goražde" poručuju: Stiče se dojam da Tužilaštvo BiH procesuira isključivo pripadnike Armije RBiH koji su branili ovaj prostor, dok za brojne zločine počinjene na području Goražda niko nije odgovarao. U gradu na Drini, od 1992. do 1995. godine, podsjećamo, počinjeni su brojni, teški zločini nad civilnim stanovništvom. Goražde je bilo jedna od UN-ovih sigurnih zona u kojoj je živjelo više od 70 hiljada ljudi, od kojih je polovina bila protjerana iz susjednih podrinjskih općina.
„Posebno zabrinjava stavljanje Tužilaštva Bosne i Hercegovine i Milanka Kajganića, glavnog tužitelja, u političku funkciju onih u Bosni i Hercegovini, i onih izvan nje, koji za cilj imaju da se na vještački način pokuša prikazati drugačiji karakter rata u Bosni Hercegovini“, kazao je član državnog Predsjedništva Željko Komšić te dodao:
„Jasno je da se kroz podizanje optužnice protiv 13 osoba želi obezbijediti što dugotrajniji sudski postupak, koji bi se u tom dužem vremenskom periodu koristio kao politički alat pogodan za one političke aktere koji ulažu značajne napore na negiranju genocida i ratnih zločina u Bosni i Hercegovini.“
Drugi član državnog Predsjedništva Denis Bećirović, pozvao je Tužiteljstvo BiH da djeluje zakonito, nezavisno i profesionalno te da hitno zaustavi brutalni udar na ustavni poredak zemlje:
„Nalazimo se u najtežoj situaciji od potpisivanja Daytonskog mirovnog sporazuma, a tužiteljstvo BiH ne poduzima konkretne korake s ciljem procesuiranja rušitelja ustavnog poretka države. Zašto do danas nitko nije procesuiran? Umjesto da budu procesuirani oni koji ruše državu, tužiteljstvo BiH proganja heroje odbrane Goražda. Uvreda je za sve građane ove zemlje odluka tužiteljstva BiH da podigne optužnicu protiv onih koji su branili civile i djecu.“
Politički program Srbije ostvaruje se preko tužiteljstva BiH
koje radi po instrukcijama iz Beograda i falsificirane dokumentacije, koju je 1996. godine Srbija predala Međunarodnom sudu pravde, optužujući BiH za počinjen genocid nad Srbima u BiH, navode iz Udruženja žrtava i upozoravaju da će potvrđivanje optužnice predstavljati civilizacijski sunovrat zamišljene međunarodne pravde i poništenje nasljeđa dva suda UN-a koja su presudila genocid koji su počinili vojska i policija RS-a.
Sličnog stava je i novinarka Dženana Karup Druško, koja ističe da je optužnica protiv 13 pripadnika Armije RBiH još jedan stub srama, jer je riječ o braniteljima ove zemlje. Prema njenim saznanjima, optužnica se ne odnosi samo na područje Foče, već na Višegrad i Čajniče u kojima su, podsjeća Karup Druško, u proljeće 1992. godine, Bošnjaci među prvima bili na udaru srpske agresije, jer je na tom području trebao biti realiziran jedan od šest strateških ciljeva velikosrpskog projekta - brisanje granice na Drini.
Koordinacija boračkih udruženja i Fondacija "Istina za Goražde", u ponedjeljak, 14. avgusta, organizirat će protestnu šetnju u tom gradu. Šetnja je planirana u 12 sati i 5 minuta, sa Trga branilaca grada do Gradske dvorane "Mirsad Hurić". Za narednu sedmicu, također, najavljuju velike proteste pred Tužilaštvom BiH u Sarajevu.