Poziv kompanijama - ovog četvrtka i petka u Sarajevu 3. cyber security samit
U današnjem digitalnom okruženju cyber sigurnost jedan je od ključnih uvjeta za nesmetan rad kompanija. Poslovni sektor i institucije u BiH predstavljaju jednu od najranjivijih meta u Evropi, pokazuju istraživanja. Tako se naša zemlja nalazi na posljednjoj, 38. poziciji kada su u pitanju evropske države, a 84. je na svjetskom popisu. Je li ovo dovoljan alarm i jesu li domaće kompanije svjesne ovoga problema, jer se šteta mjeri u desetinama hiljada maraka?
Problem cyber sigurnosti u našoj državi trenutno predstavlja nerazvijen regulatorni okvir i često mala ulaganja u mjere zaštite kompanija. Ipak, pozitivnih primjera ima. Da u današnjem svijetu nema sigurnosti bez cyber sigurnosti, svjesni su jednoj od najvećih kompanija u BiH.
„Korisnici u našim kompanijama imaju određenu razinu svijesti o sigurnosti, na kakav način ona može da utječe podatke u kompanijama i kakvu štetu može da napravi kompaniji u poslovanju. Neophodno je, također, da posmatramo tu sigurnost danas ne samo kao trošak već kao investiciju“, kaže Semir Hrvić, potpredsjednik za IT i upravljanje promjenama AS Holdinga.
Trenutno najveći broj napada koji se dešavaju u BiH u vezi su sa tzv. business email compromise napadima. Šteta koja nastaje mjeri se u desetinama hiljada maraka. Dodatni problem predstavlja činjenica da smo jedna od rijetkih država u Evropi koja nema jedinstvenu statistiku, koja bi se pokazala stvarni broj takvih i drugih cyber napada.
„Taj broj napada je u značajnom porastu. Prema nekim nezvaničnim informacijama kojima raspolažemo, sedmično kompanije izgube desetine i stotine hiljada maraka. To je ono što prijavljuju kao zvanične gubitke“, kaže Senad Džananović, viši menadžer kompanije PWCBiH.
Priliku da smanje štetu te unaprijede svoje znanje iz ove oblasti kompanije će imati već u četvrtak i petak. Tada će u Sarajevu biti održan 3. cyber security samit. Sufinansijeri su EU i Vlada Njemačke, a organizatori Udruženje e-Transformacija.
federalna.ba