Prilog Maide Alić

Posljednjih pet godina stanje u pravosuđu alarmantno

Misija OSCE-a u Bosni i Hercegovini danas i sutra u Sarajevu organizira međunarodnu konferenciju o temi “Dvadeset godina reforme krivičnog zakonodavstva u Bosni i Hercegovini: Dostignuća u prethodnih dvadeset godina i predstojeći izazovi”. Konferencija će poslužiti kao platforma za analizu reformi pravosudnih sistema u Bosni i Hercegovine iz 2003. godine.

Reforma pravosudnog sistema u Bosni i Hercegovini je bila sveobuhvatna. Pozitivne stvari su što je osnovano Visoko sudsko i tužilačko vijeće kao nezavisno regulatorno tijelo kao i Sud i Tužilaštvo BiH, ali i Državna agencija za istrage i zaštitu, policijska agencija koja je dobila ovlasti postupanja na teritoriji cijele države, kazao je predsjednik VSTV-a Halil Lagumdžija. I dalje ima jedan veliki problem, a to je nedostatak Vrhovnog suda na nivou BiH što je političko pitanje:

„Nemamo instituciju koja radi na ujednačavanju sudske prakse. U nedostatku takvog suda, VSTV to pokušava substituisati kroz osnivanje panela za ujednačavanje sudske prakse uz učešće četiri suda najvišeg nivoa u BiH - Sud BiH, Vrhovni sudovi entiteta i Apelacioni sud Brčko distrikta. Tu pravimo određene pomake, ali smatram da je to političko pitanje.“

Urednik BIRN-a Denis Džidić kaže da je odmah nakon usvajanja reformskih zakona uslijedio period od 8 do 10 godina kada su rezultati bili izuzetno dobri, posebno u procesuiranju ratnih zločina, korupcije i drugih krivičnih djela. Onda, prema njegovom mišljenju, dolazi period jačeg političkog pritiska na pravosudne institucije:

„Tu vidimo vrlo problematična imenovanja... To je period frustracije, nedosljednosti, različitih postupanja, generalno nekvalitetan rad. U proteklih pet godina imamo jedan period alarma gdje vidimo da je upliv politike veliki toliko da je u određenim kontekstima rad pravosuđa potpuno blokiran.“

Šef Misije OSCE-a u BiH ambasador Brajan Agler (Brian Aggeler) kaže da je od 2003. godine Misija pratila više od 2.500 sudskih predmeta i gotovo 16.000 ročišta, čime je stekla sveobuhvatan uvid u rad pravosuđa:

„Temeljem detaljne analize, tokom godina smo nudili naše preporuke za poboljšanja. Nažalost, od 2003. godine nailazi se na prepreke i probleme te se zato razvoj i provedba prijeko potrebnih reformi u najboljem slučaju odvija mješovito.“

Od suštinskog značaja je osigurati nepristrasnost, efikasnost i profesionalnost sistema krivičnog pravosuđa u BiH čime će vladavina prava postati vodeći princip kao i praksa, poruka je konferencije koja okuplja domaće i međunarodne pravne eksperte.

Milan Vukadinović
0 06.10.2024 23:31
Fuad Kasumović Zenica
0 06.10.2024 23:09
Adnan Šteta SDP BiH
0 06.10.2024 22:46
Hrvatska republikanska stranka BiH HRS Mostar Slaven Bevanda
0 06.10.2024 22:19