Poslanicima u NSRS-u povećane plate: Potreba ili nagrada za vjernost prilikom glasanja?
Nije skupo kad drugi plaća. Ili, kao u narednoj priči, građani. Zastupnicima u Narodnoj skupštini Republike Srpske povećane su plate. Za tristo maraka, da budemo precizni. Ili, da budemo još precizniji u brojkama, primanja profesionalnih zastupnika, uz sve benefite, sada će prelaziti i četiri hiljade maraka.
Nakon policajaca na red došli poslanici. Vlast po svome - dok ukida finansiranje političkih stranaka iz budžeta, što će otežati djelovanje manjim strankama, naročito iz opozicije, podižu se plate poslanicima. Od ovog mjeseca za 300 maraka više. Na godišnjem nivou oko pola miliona maraka više. Manje izdvajanja za stranke, više za poslanike.
„Stav javnosti je da političke partije ne treba finansirati iz budžeta. Tačka“, kazao je Srđan Mazalica, poslanik SNSD-a u NSRS-u.
U opoziciji su kritikovali donošenje Zakona o finansiranju političkih stranaka i vjeruju da neće stupiti na snagu. Podizanje plata poslanicima ne vide kao nešto što je u vezi sa tim zakonom. Da li je povećanje opravdano drugo je pitanje.
„Kada pričate o nečijoj plati uvijek treba da gledate ko kako radi. Vi imate i kod nas ljudi koji više diskutuju, više rade, a imate i onih koje i ne znate“, kazao je Igor Crnadak, poslanik PDP u NSRS-u.
Zanimljivo je kako vlast povećava plate onima koji trebaju da donose odluke i onima koji te odluke treba da brane, kaže novinar i urednik magazina Buka Aleksandar Trifunović.
„To mi se čini više nego simptomatično i kako se ta povećanja pravdaju, ali ćemo vidjeti šta će donijeti budući dani. Činjenica je da budžet RS-a to ne može podnijeti. Ako vi birate da samo pojedinima povećate platu onda to morate bolje objasniti, da li su oni najneophodniji“, kaže Trifunović.
Profesionalni poslanici su bez najnovijeg povećanja imali platu 3.000 maraka. Sa najnovijim povećanjem i naknadama za učešće u različitim odborima mjesečna primanja im prelaze 4.000 maraka.
federalna.ba