Porazi Argentine i Brazila u kvalifikacijama za Svjetsko prvenstvo 2026.
(Izvor: EPA-EFE/JUAN IGNACIO RONCORONI)

Fudbaleri Urugvaja pobijedili su jutros u Buenos Airesu Argentinu sa 2:0, u kvalifikacijama za Svjetsko prvenstvo 2026. godine. Golove na Bombonjeri postigli su Ronald Araujo u 41. i Darwin Nunez u 87. minutu.

Argentina je pretrpila prvi poraz otkako je u decembru osvojila Svjetsko prvenstvo u Kataru, gdje je izgubila u prvoj utakmici grupne faze od Saudijske Arabije 0:1.
Takođe, to je prvi poraz Argentine na domaćem terenu još od 2016. godine i utakmice sa Paragvajem (0:1), takođe u kvalifikacijama za Svjetsko prvenstvo.

Brazil je na gostujućem terenu izgubio od Kolumbije 1:2 i pretrpio drugi uzastopni poraz. Brazil je poveo u četvrtom minutu golom Gabrijela Martinellija, a pobjedu domaćima donio je Luis Manuel Díaz Jiménez golovima u 75. i 79. minutu.

To je prva pobjeda Kolumbije protiv Brazila poslije 15 utakmica u kvalifikacijama za Svjetsko prvenstvo.

Na tabeli južnoameričkih kvalifikacija poslije pet kola Argentina je prva sa 12 bodova, Urugvaj ima 10, a Kolumbija devet bodova na trećem mjestu. Venecuela je četvrta sa osam bodova, a Brazil je peti sa sedam bodova.

Ekvador, Paragvaj i Čile imaju po pet bodova, Bolivija je pretposljednja sa tri, a Peru je posljednji sa jednim bodom.

Svjetsko prvenstvo održaće se 2026. godine u SAD, Meksiku i Kanadi i učestvovaće 48 ekipa. Iz južnoameričkih kvalifikacija plasiraće se prvih šest ekipa, a sedmoplasirani će igrati u interkontinentalnom baražu.