videoprilog Merile Dizdarević (Dnevnik 2)

Politiku entiteta RS slijede i pravnici u sudnici

Suđenja na Sudu Bosne i Hercegovine za genocid i ratne zločine mogla bi biti dodatno usporena. Nerazumijevanje Inzkovih izmjena Krivičnog zakona o zabrani negiranja genocida i ratnih zločina opravdanje su za njihovo odgađanje. Politika i struka sada na istoj strani - bojkotu državne institucije.

Politiku entiteta RS slijede i pravnici u sudnici. Već jedan postupak osumnjičenim za ratne zločine pri državnim sudom BiH, u predmetu Mane Đurić i drugi, odgođen je. Odbrana je, kažu, zbunjena. O Inzkovim izmjenama saznali iz medija pa ne znaju dokle mogu i smiju ići u odbrani. Pravna dilema ili još jedan bojkot državne institucije?

“Javila se dilema da li eventualno mogu doći u poziciju da budem optužen za ono isto ili slično za šta je optužen i naš branjenik. To su ozbiljne stvari”, kaže Miloš Perić, advokat optuženog Đurića.

Veljko Ćivša, advokat optuženog Radenka Stanića, pita: “Dokle mogu ići, a da ne dođem do samoinkriminacije?”.

“Advokat ne može odgovararati zbog toga što tvrdi u sudnici da njegov branjenik nije počinio ratni zločin koji mu se stavlja na teret. Moje je pravo i dužnost kao branitelja da dokazujem da moj branjenik nije počino ratni zločin, pa i onaj najgori – genocid, ako je stavljeno na teret. To je jasna stvar inače bi bila nemoguća advokatska profesija”, ističe advokat Asim Crnalić.

Zakon je, tvrde pravnici, nedorečen pa je time i otvoren prostor za različita tumačenja i kritke. S druge strane, sudija Suda BiH Branko Perić smatra da ročište nije trebalo biti odloženo jer iskazi i mišljenja data u službenim postupcima pred nadležnim organima ne mogu biti predmetom inkriminacije: “Pred Sudom se utvrđuju činjenice, a Zakon govori o negiranju onoga što presudom utvrdi Sud sa ciljem da se širi mržnja i drugim nanese šteta. Također bi se moglo pojaviti slično nerazumijevanje kada su u pitanju mišljenja narodnih poslanika iznesna u narodnom parlamentu. Ni to ne dolazi pod udar navedenog zakona. To su legitimni postupci u kome se iznose mišljenja da bi se donijela odluka”.

Kako će ponašati ubuduće, ovist će o stavu Advokatske komore RS-a od koje očekuju smjernice za rad. Advokati su poručili da imaju saznanja da izmjene Krivičnog zakona neće biti objavljene ni u entitetskom službenom glasniku. Suđenje je odgođeno za početak septembra, no upitno je hoće li biti i održano kao i ostala suđenja za predmete ratnih zločina dok ne dobiju garancije šta smiju raditi u postupku. Po zakonu, sve osim negirati genocid. Već početkom naredne sedmice zakazano je ročište Milomiru Savčiću, optuženom za genocid. pa je neizvjesno hoće li i njegova odbrana tražiti odgodu, a predsjedavajuća sudskog vijeća Željka Marenić pristati na bojkot.

federalna.ba

negiranje genocida zabrana negiranja genocida Zakon o zabrani negiranja genocida genocid Sud BiH
NSRS genocid u Srebrenici negiranje genocida Tužilaštvo BiH
0 19.04.2024 21:07
Ambasada SAD Srebrenica BiH genocid
0 19.04.2024 19:13
Denis Bećirović Željko Komšić Alice Wairimu Nderitu UN genocid genocid u Srebrenici
0 18.04.2024 21:38
genocid Srebrenica genocid u Srebrenici Milora Dodik rezolucija UN-a
0 14.04.2024 19:57
Srbija Srebrenica genocid Vijeće sigurnosti UN-a rezolucija
0 14.04.2024 18:11