videoprilog Mirele Čanović (Federacija danas)

Policija je prva karika u lancu pomoći žrtvi nasilja

Žene i djeca su u 95 posto slučajeva žrtve porodičnog nasilja. A brojke rastu iz godine u godinu. Porast prijava nasilja u porodici u ovoj godni zabilježen je u Tuzlanskom kantonu. Jedino utočište za žrtve je Sigurna kuća koju vodi Centar Vive žene. Trenutno provode projekt s fokusom na djelovanje policijskih službenika, koji su prva karika u lancu pomoći.

Od maja ove godine povećan je broj žrtava porodičnog nasilja u Tuzlanskom kantonu. Najtežim slučajevima spas nude u jedinoj Sigurnoj kući na ovom području.

"Prošle godine, mi smo na nivou cijele godine imali ukupno 65 žrtava, dok za ovaj period, do sredine novembra, mi smo imali ukupno 79 žrtava nasilja, od toga 34 žene i 45 djece. Naravno bilježimo i povećan broj i poziva i dolazaka, prijava nasilja, zahtjeva za informacije, savjet, psihoterapiju i slično", navodi Danijela Kaloci, voditeljica Sigurne kuće Vive žene.

No, nerijetko se žrtve prvo obrate policiji, kojoj su, pak, često vezane ruke kada su u pitanju dalje procedure, pa žrtva ne dobije adekvatne zaštitne mjere. Naime, MUP TK-a je tokom prvih 9 mjeseci ove godine zaprimio 302 prijave krivičnog djela nasilje u porodici, ali prema nadležnom Kantonalnom tužiteljstvu upućena su samo 102 izvještaja. Jedan od razloga je, kako navode iz policije, da žrtva nasilje prijavi kasno.

“Tada mi nismo u mogućnosti na licu mjesta napraviti uviđaj, prikupiti dokaze. Vrlo često se desi da osoba kada je u mogućnosti pristupi u prostorije Uprave policije, odnosno nadležne policijske stanice da prijavi dugogodišnje naslje, ali u datom momentu, osim njene izjave, nemamo drugih dokaza", objašnjava Amra Kapidžić, portparol Uprave policije TK-a.

Detektiranjem problema, u Centru Vive žene su željeli biti i dio rješenja pa su u fokus svojih aktivnosti osim rada sa žrtvama stavili i policijske službenike. Nedavno su s MUP-om TK-a potpisali Sporazum o saradnji, a priključili su se i višemjesečnom regionalnom projektu “Provođenje normi, mijenjanje stavova”, koji finansira Evropska unija.

"Razvili smo komunikacijske ključeve i aktivnosti koji su prijedlog za dostizanje očekivanog ishoda tj. ponašanja policijskih službenika da usvoje podnošenje zahtjeva za zaštitne mjere u svim slučajevima nasilja u porodici kao profesionalni standard koji direktno sprječava nasilje i doprinosi prevenciji budućih prijava nasilja", kaže Aida Mustačević-Cipurković, koordinatorica projekta

Dio projekta je i javna kampanja “ Čuješ, vidiš, znaš - reaguj!” koja će trajati do kraja aprila naredne godine, a cilj joj je potaknuti građane da prijave slučajeve nasilja u svom susjedstvu, ili porodici.

federalna.ba

nasilje