videoprilog Aldijane Guhdija (Dnevnik 2)

Kolika će biti minimalna plata?

Predstavnici sindikata, poslodavaca i Vlade Federacije pokušali su otvoriti ozbilje razgovore i usaglasiti stavova o iznosu minimalne plate. Svima je jasno da ona neće biti traženih 1000 maraka, koliko su prvobitno zatražili iz sindikata. Pitanje je za koju sumu se sindikalisti mogu izboriti?

Stav Saveza samostalnih sindikata je da minimalna plata mora biti povećana na 650 do 700 maraka, jer kako je istaknuo predsjednik Sindikata Mevludin Bektić - dok cijene rastu, nemoguće je opstati sa sadašnjih 406 maraka. Ne isključuju ni proteste ukoliko ovi zahtjevi ne budu ispunjeni. 

Predsjednik Udruženja poslodavaca Adnan Smailbegović na sjednici je naglasio da parametar određivanja minimalne plate ne može biti definisan prema javnom sektoru, odnosno da realni sektor ne može ovisiti o javnom. 

“Ako dođemo do 70 posto prosječne plate u Fedarciji, mi ne znamo da li je to neto plata, ne znamo da li će poslodavci htjeti sa izmjenom zakona o poreznom dohotku uvrstiti i naknade na platu kao topli obrok ili regres - tu postoji jedna zamka i moramo uložiti trud da vidimo sa poslodavcima prije svega da se zaključi opći kolektivni ugovor koji će definisati ostala matareijalna prava radnika”, ističe Bektić.

Smailbegović ističe da minimalnu platu moraju definisati drugi parametri - nivo produktivnosti, nivo zaposlenosti, rast GDP-a, eventualno rast potrošačkih cijena: “Znači, prosječna plata se mora vezati za stanje u realnom sektoru”. 

Na sjednici je predsjednik Udruženja poslodavca upozorio i na opasnosti od prevelike minimalne plate jer bi to moglo ugroziti radna mjesta. Vjeruje da plata može biti povećana na 500 ili 600 maraka, ali je potrebno pronaći ravnotežu, odnosno povećanja će zavisti o tome kakvi su doprinosi na platu i kakve sve naknade sadrži.

federalna.ba

minimalna plaća Vlada FBiH poslodavci sindikati