Pokrenut projekt za borbu protiv klimatskih promjena smanjenjem kratkotrajnih klimatskih zagađivača

Pokrenut projekt za borbu protiv klimatskih promjena smanjenjem kratkotrajnih klimatskih zagađivača

Bosna i Hercegovina je danas službeno pokrenula svoj ambiciozni državni projekt "Izrada Plana BiH za kratkotrajne klimatske zagađivače, Mape puta BiH za metan i Okvira za praćenje, izvještavanje i verifikaciju za emisije kratkotrajnih zagađivača u BiH".

Projekt, koji predvodi UNEP-ova Koalicija za klimu i čist zrak (Climate and Clean Air Coalition - CCAC), ima za cilj podržati ambiciozne obaveze zemlje prema Globalnom obećanju o smanjenju metana kroz smanjenje emisija metana i drugih kratkotrajnih klimatskih zagađivača. Ti zagađivači nisu samo ključni doprinositelji globalnom zatopljenju, već značajno utječu i na lokalnu kvalitetu zraka i javno zdravlje.

 - Današnji događaj predstavlja značajan korak na putu Bosne i Hercegovine prema zelenijoj i održivijoj budućnosti. Suradnja s Ministarstvom vanjske trgovine i ekonomskih odnosa te našim partnerskim nevladinim organizacijama pomoći će nam u osmišljavanju puta prema smanjenju emisija i poboljšanju kvalitete zraka, što će na kraju koristiti zdravlju i dobrobiti građana BiH - rekla je Martina Otto, voditeljica Tajništva Koalicije za klimu i čist zrak (Climate and Clean Air Coalition - CCAC).

Glavne komponente projekta predstavljene su tijekom događaja, s naglaskom na razvoj sveobuhvatnog plana za smanjenje kratkotrajnih klimatskih zagađivača, Mape puta za metan i okvira za praćenje, izvještavanje i verifikaciju. Ovi napori uskladit će okolišne politike Bosne i Hercegovine s međunarodnim klimatskim sporazumima, uključujući Globalno obećanje o metanu i Nacionalno utvrđene doprinose (NDC).

 - Taj projekt nije samo o smanjenju emisija, radi se o stvaranju nove paradigme o tome kako razmišljamo o ekološkoj odgovornosti u Bosni i Hercegovini. Prioritiziranjem kratkotrajnih klimatskih zagađivača poput metana, poduzimamo korake koji će brzo donijeti rezultate, ne samo u borbi protiv globalnog zagrijavanja, već i u poboljšanju zdravlja društva i smanjenju troškova zdravstvene skrbi povezanih sa zagađenjem - izjavila je Amila Šatara, koordinatorica projekta, People in Need u BiH.

Tim Jenkins, direktor organizacije People in Need u BiH, rekao je da efikasna saradnja između nevladinih organizacija i državnih institucija ključna za postizanje značajnih rezultata.

- Kombiniranjem lokalnog znanja i globalne stručnosti možemo pojačati pozitivne efekte na javno zdravlje i zaštitu okoliša. To partnerstvo je ključno za osiguravanje održivih klimatskih akcija i poboljšanje kvalitete života zajednica diljem Bosne i Hercegovine - dodao je Jenkins. 

Projekt finansiraju Koalicija za klimu i čist zrak (CCAC) i People in Need (PIN), a provodi ga konzorcij koji uključuje Ministarstvo vanjske trgovine i ekonomskih odnosa Bosne i Hercegovine , People in Need (PIN), Centar za energiju, energetsku efikasnost i okoliš (CEEO) te Udruženje za turizam i zaštitu okoliša (STEP). Zajednički napori imaju za cilj poticati održivi razvoj, poboljšati kvalitetu zraka i smanjiti zdravstvene rizike povezane sa zagađenjem zraka.

Događaj je zaključen snažnom predanošću svih sudionika u postizanju ciljeva projekta i ostvarivanju značajnog napretka u smanjenju emisija stakleničkih plinova u BiH do 2030. godine, saopćeno je iz organizacije People in Need BiH. 

federalna.ba/Fena

klimatski zagađivači metan