Pojašnjenje Ministarstva povodom upita i navoda o valjanosti i zakonitosti izdavanja elektronskog potpisa od strane ovjerioca IDDEEA
(Izvor: Fena/Almir Razić)

Pojašnjenje Ministarstva povodom upita i navoda o valjanosti i zakonitosti izdavanja elektronskog potpisa od strane ovjerioca IDDEEA

Ministarstvo komunikacija i prometa Bosne i Hercegovine saopćilo je danas da smo u posljednje vrijeme svjedoci reagiranju i objavljivanju od strane pojedinih institucija više informacija kojim se izražavaju sumnje u zakonitost izdavanja elektronskih potpisa u Bosni i Hercegovini, prvenstveno od strane Ovjerioca IDDEEA, koje su probudile značajno interesovanje javnosti.

U saopćenju se navodi da, uvažavajući činjenicu da je javno iznesen veliki broj informacija pa čak i optužbi o nezakonitim postupcima izdavanja elektronskih potpisa, cijene da kao nadležno ministarstvo za vršenje poslova vođenja evidencije ovjerilaca, akreditacije i nadzora po Zakonu o elektronskom potpisu trebaju dati određena pojašnjenja.

Ističu se da Ministarstvo komunikacija i prometa BiH djeluje isključivo na profesionalnim osnovama, ne zastupajući, ne štiteći i ne podrivajući interese bilo koje strane ili institucije i zakonito izvršava poslove i obaveze iz svojih nadležnosti, pa i onih koji se odnose na poslove vezane za informaciono društvo uključujući poslove i obaveze koje proizilaze iz odredbi Zakona o elektronskom potpisu.

U saopćenju se podsjeća da se ovim važećim Zakonom iz 2006. godine uređuju osnove formiranja i upotrebe elektronskog potpisa i pružanja usluga u vezi s elektronskim potpisom i ovjeravanjem. Pri ministarstvu je uspostavljena posebna organizaciona jedinica koja se bavi poslovima akreditacije i nadzora, kao i vođenja evidencije ovjerioca.

- IDDEEA je upisana u evidenciju ovjerilaca koju vodi Ministarstvo komunikacija i prometa BiH, počev od 15. aprila 2022. godine, pod rednim brojem 3. Prema Regulativi EU No 910/2015 EIDAS i auditu provedenom 30.septembra 2021. godine, potvrđeno je da sva oprema, servisi i procesi u IDDEEA-i namijenjeni za izdavanje elektronskih certifikata, odnosno kvalifikovanih potvrda u potpunosti ispunjavaju standarde i mjere propisane navedenom regulativom - navodi se u saopćenju.

Dodaje se da je IDDEEA izgradila infrastrukturu javnih kriptografskih ključeva - Public Key Infrastructure – PKI i kao ovjerilac u smislu Zakona o elektronskom potpisu prisutna je kao ovjerilac koji pruža usluge izdavanja kvalificiranih i nekvalificiranih elektronskih potvrda, upravljanja životnim ciklusom elektronskih potvrda i izdavanje kvalificiranih elektronskih vremenskih žigova, pod imenom: Ovjerilac IDDEEA.

- IDDEEA vrši izdavanje kvalifikovanih elektronskih potvrda u skladu sa zakonskim propisima, općim aktima i uputstvima Ovjerioca IDDEEA koji reguliraju ovu oblast. Pravni okvir za obavljanje djelatnosti izdavanja kvalifikoivanih elektronskih potvrda Ovjerioca IDDEEA čine sljedeći zakoni i podzakonski akti: Zakon o elektronskom potpisu, Zakon o elektronskom dokumentu, Pravilnik o bližim uvjetima izdavanja kvalificiranih potvrda - pojašnjavaju iz Ministarstva komunikacija i prometa BiH.

Ističu da sve navedene radnje IDDEEA obavlja apsolutno zakonito i na osnovu važećih propisa. Jedan od najznačajnijih postupaka za zakonito izdavanje kvalifikovanih potvrda svako je provođenje procedura za certifikaciju u vezi poslova izdavanja kvalifikovanih potvrda prema važećem Zakonu o elektronskom potpisu i eIDAS regulativi. Tokom novembra 2023. godine, izvršen je postupak na osnovu čega IDDEEA zadržava status akreditovanog ovjerioca u Registru ovjerioca u BiH, a sve na temelju SIQ certifikata EIDAS 009/2023 koji je važeći do 03.11.2025. godine, kao i ostalih dokaza i dokumentacije koja je dostavljena u predmetnom postupku - navodi se u saopćenju.  

Dodaje se da su, uvažavajući činjenicu da su početkom 2024. godine, provedene aktivnosti i implementaciji rješenja za udaljeno digitalno potpisivanje dokumenta, poduzete dodatne radnje na docertifikaciji sistema za izdavanje kvalifikovanih digitalnih potvrda za udaljeno potpisivanje.

Certifikacijska kuća SIQ iz Ljubljane - Republika Slovenija je 30. aprila 2024. godine, sačinila konačan Revizorski izvještaj o provedenom certifikacijskom auditu OSV eIDAS 580-2024, koji potvrđuje da je IDDEEA implementirala TSP servisne komponente koje upravljaju daljinskim QSCD/SCDev.

- Navedeni revizijski izvještaj u cijelosti potvrđuje da implementirani sistem za izdavanje kvalifikovanih digitalnih potvrda za udaljeno potpisivanje ispunjava sve zahtjeve utvrđene važećim zakonima, pravilima, standardima i prema eIDAS regulativi.

Na osnovu toga je Ministarstvo komunikacija i prometa BiH potvrdilo usklađenost dokumentacije ovjerioca IDDEEA prema kojemu su Audit report OSV eIDAS 580-2024 od 30. aprila 2024. godine i Praktična pravila pružanja usluge ovjeravanja Ovjerioca IDDEEA (Certification Practices Statement - CPS) od 17. januara 2024. godine, u skladu sa Zakonom - navodi se u saopćenju.

Svjesni činjenice da BiH u značajnoj mjeri kasni u procesima digitalne transformacije, uvažavajući da su u proteklom periodu u Europskoj uniji gdje i sami težimo pristupiti, izvršeni postupci unapređenja regulative vezane za elektronske certifikate i usluge povjerenja, Ministarstvo ulaže dodatne napore u pokretanju aktivnosti i izradi nove regulative koja će značajno uticati na elektronske usluge i servise i razvoj digitalnog društva u BiH.

- Na kraju posebno ističemo da dok se ovi procesi ne okončaju, BiH ima važeći Zakon o elektronskom potpisu prema kojem su u Evidenciju ovjerilaca koju vodi Ured za nadzor i akreditaciju pri Ministarstvu komunikacija i prometa BiH, upisana ukupno četiri akreditovana ovjerioca. Ovi ovjerioci, uključujući i IDDEEA-u obavljaju poslove na izdavanju kvalifikovanih elektronskih potvrda, odnosno elektronskog potpisa zakonito i u skladu s važećim pravilima i tako će ostati dok sami ne zatraže ispis iz evidencije ovjerioca ili dok se u postupku nadzora ne utvrdi suprotno - navodi se u saopćenju Ministarstva komunikacija i prometa BiH.

federalna.ba/Fena

IDDEEA