videoprilog Hasana Gabele (Dnevnik 2)

Rezolucija o Srebrenici ogolila odnos nove vlasti u CG prema BiH

Nakon promjene vlasti u Crnoj Gori, nova vladajuća većina predvođena Demokratskim frontom Andrije Mandića i građanskim pokretom URA, Dritana Abazovića, podjele u ovoj nama susjednoj zemlji ne jenjavaju.

Jedna od tih linija podjela jeste i odnos prema našoj bliskoj prošlosti, odnosno prema ratnim zločinima. Bošnjačka stranka u crnogorskom Parlamentu pokušala je na dnevni red staviti Rezoluciju o priznavanju genocida u Srebrenici.

Bio je to svojevrstan test za aktuelnu vlast, a posebno za Abazaovićevu URA-u, da se jasno opredjeli prema genocidu u Srebrenici. Rezolucija nije stavljena na dnevni red, a razlozi su brojni.

- Ono što je važno jeste činjenica da će usvajanje ove rezolucije doprinijeti pomirenju u regionu - poručio je Ervin Ibrahimović, poslanik Bošnjačke stranke u Parlamentu Crne Gore.

Ovako je Ibrahimović obrazložio razloge pokretanja inicijative za izglasavanje Rezolucije o priznanju genocida u Srebrenici. Uslijedila je sjednica Crnogorskog parlamenta na kojoj se glasalo o tome.

Za rezoluciju su glasala dva poslanika, 21 je bio protiv rezolucije, a 18 je bilo uzdržanih. Time je prijedlog rezolucije odbačen.

Sjednici nisu prisustvovali poslanici Bošnjačke stranke, koji su i pokrenuli inicijativu, a nakon glasanja, u bh. javnosti najviše se govorilo o navodnoj izdaji Suade Zoronjić, poslanice GP URA, koja je optužena da nije glasala. Poslije je bila izložena, kako kaže, strahovitim pritiscima i prijetnjama.

- Željeli su mi da mi Srebrenica bude u kući, da me stigne Božija kazna i moju porodicu i ko će sad to da ispravi - kaže Zoronjić.

A za ispravku ima mjesta jer Zoronjić je glasala za uvrštavanje prijedloga Rezolucije. Međutim, bila je u manjini jer na sjednici, kako kaže, nisu bili predlagači iz Bošnjačke stranke.

- Da su bili tu, zajedno s dva glasa URA-e, Rezolucija bi prošla - ističe Zoronjić.

Sad se vraćamo na odsustvo Bošnjačke stranke u vrijeme glasanja o dnevnom redu. Ibrahimović tvrdi da nisu željeli dati legitimet nelegalnoj sjednici na kojoj nije bilo kvoruma. Za njih je, kažu, Zoronjić još građanka jer njen i mandati još nekih poslanika nije potvrdila Državna izborna komisija.

Ipak, o Rezoluciji će se još razgovari u budućnosti, a kakva će njena sudbina biti teško je prognozirati.

federalna.ba

genocid Crna Gora rezolucija Ervin Ibrahimović Suada Zoronjić Bošnjačka stranka Aleksa Bečić Dritan Abazović
Agencija za sprječavanje korupcije direktorica Crna Gora
0 17.04.2024 13:11
Crna Gora Rezolucija o genocidu u Srebrenici
0 16.04.2024 20:39
Sjeverna Makedonija rezolucija Srebrenica
0 15.04.2024 16:40
genocid Srebrenica genocid u Srebrenici Milora Dodik rezolucija UN-a
0 14.04.2024 19:57
Srbija Srebrenica genocid Vijeće sigurnosti UN-a rezolucija
0 14.04.2024 18:11