videoprilog Nedžmine Vojniković (Dnevnik 2)

Roditelji njegovatelji nisu bili u mogućnosti raditi i zarađivati

Usvojen je Prijedlog zakona kojim roditelji njegovatelji dobijaju status zaposlene osobe. Ovo je tek početak u rješavanju niza problema iz oblasti socijalne zaštite, ali je važno početi od nečega da bi se olakšalo ovim kategorijama društva.

Nermina Kahrimanović, majka malog Ajmana, dječaka sa posebnim potrebama, danas je koliko-toliko vratila vjeru u institucije vlasti. Zastupnički dom Parlamenta Federacije, sa 75 ruku za i po skraćenom postupku, usvojio je Prijedlog zakona kojim roditelji njegovatelji dobijaju status zaposlene osobe.

Predstavnički dom PFBiH usvojio zakon o roditeljima njegovateljima

Predstavnički dom Parlamenta Federacije BiH danas je na sjednici usvojio predloženi zakon o roditeljima njegovateljima u Federaciji BiH. Cilj zakona je da se jednom od roditelja osoba s invaliditetom prizna pravo na status “roditelja njegovatelja”, te da mu se omogući mjesečna naknada uz...

“Nismo mi u mogućnosti da možemo raditi, zarađivati i priuštiti našoj djeci ono najosnovnije”, priča ona.

SDP-ov Irfan Čengić objašnjava: “Ovo je zakon za roditelje njegovatelje. Sistem socijalne zaštite i inkluziju osoba sa invaliditetom u našem društvu obuhvata puno više segmenta. Ovo je za djecu koja imaju pravo na tuđu njegu i pomoć prve katregorije”.

Zakon omogućava da se jednom od roditelja prizna status roditelja njegovatelja, te da mu se omogući mjesečna naknada uz doprinose i osiguranje za vrijeme nezaposlenosti.

“Prvi put imamo situaciju da su priznate porodice koje nisu u sistemu i koje su do sada bile na birou”, kazala je Kenela Zuko, zastupnica SDA u Parlamentu FBiH.

Monitoring provedbe zakona će biti vršen u narednih šest mjeseci da bi bio formiran registar korisnika, ali i otklonjene manjkavosti zakona.

Pomoćnik ministra rada i socijalne politike FBiH Miroslav Jurešić ističe kako se nakon šest mjeseci moći se raditi revizija i nadogradnja zakona.

“Ovdje će biti najsretniji roditelji, majke koje su ujedno i njegovatelji, kojih nikada nigdje nije bilo. Prosto su bile nečujne, nevidljive. Od danas će se čuti i vidjeti”, poručuje direktorica Udruženja Dajte nam šansu Ines Kavalec.

Dugačak je put do boljih rješenja u oblasti socijalne zaštite, ali je ovo dio rješenja problema porodica s djecom sa invaliditetom. Prema procjenama, za provedbu ovog zakona će godišnje u budžetu trebati više od 27 miliona maraka.

federalna.ba

roditelji njegovatelji