Prilog Irene Antić

Po uzoru na svjetske metropole, i u Sarajevu danas Black Friday groznica

Po uzoru na svjetske metropole, i u Sarajevu danas vlada Black Friday groznica. Uprkos izuzetno teškoj ekonomskoj situaciji i nimalo bezazlenoj epidemiološkoj slici, od jutros, u šoping centrima zabilježene su gužve. Iako sniženja nisu tako velika, kao u godinama prije pandemije koronavirusa, mnogi su odlučili iskoristiti dan ludih popusta i niskih cijena. Ipak, za većinu bh.građana, koji zbog nezaustavljivog rasta cijena, potrošnju novca planiraju dan za dan, sa brigom kako preživjeti cijeli mjesec, black Friday samo je jedan u nizu dana koji žive pod teretom poskupljenja i neizvjesnosti:

Penzije od kojih nije moguće preživjeti mjesec, izmiriti sve troškove za režije, hranu i lijekove. Plaće, za većinu stanovnika BiH, ispod prosjeka i elementarnih potreba. I za radno sposobne i za one koji su završili svoj radni vijek, uglavnom, život ili preživljavanje ispod granice dostojanstva. To je slika ove zemlje, iz koje je, tokom prvih šest mjeseci ove godine, u potrazi za egzistenciom i sigurnijom životom otišlo oko 80 hiljada, uglavnom mladih ljudi:

Agencija za statistiku BiH objavila je nove podatke koji se tiču indeksa kretanja cijena hrane koji jasno pokazuju da država u ovom segmentu već ulazi u inflatornu zonu. Kako pokazuju podaci za oktobar 2021. godine, indeks kretanja cijena hrane dostigao je novi rekord te iznosi čak 8,4 posto. Prvi put od oktobra, i opći Indeks kretanja cijena dostigao je nivo od 4,1 posto, što su stručnjaci ocijenili kao kretanja koja državu dovode u inflatornu zonu i prema općem indeksu. A danas je blackfriday. Kupci širom svijeta spremni su da troše novac, na, kako su kazali stručnjaci, možda i najveći crni petak do sada. No, upozoreni su da očekuju manje izdašne popuste i nestašice nekih proizvoda na ovogodišnjoj rasprodaji. Analitičari predviđaju da će, naprimjer, u Velikoj Britaniji biti potrošeno 8,7 milijardi funti, u odnosu na 7,8 milijardi funti u 2019. godini i otprilike dvostruko više nego prošle godine, kada je ova zemlja bila u izolaciji. Uprkos teškoj ekonomskoj situaciji i pandemiji korona virusa, većina prodavnica već danima najavljuje sniženja i rasprodaju. Ipak, za oko zapinje činjenica da popusti ne prelaze 20, 30, 40 post,o što nije bio slučaj u godinama prije pandemije koronvirusa. A potrošačka korpa za četvoročlanu porodicu u BiH iznosi više od dvije hiljade konvertibilnih maraka, dok su plaće u realnom sektoru većinom na nivou minimalne plaće. Prosječna, koja je oko hiljadu maraka, u oba entiteta za mnoge je nedostižna. U Federaciji BiH sindikalci traže minimalnu plaću hiljadu maraka, u Republici Srpskoj 750.

Svi oni koji uprkos ekonomskoj krizi i epidemiološkim mjerama, danas odluče biti dio blackfridaya, mogli su pročitati nekoliko zanimljivih savjeta: odvojite budžet koji planirate potrošiti, sastavite popis stvari za kupovinu, ne odustajte, tražite dalje, ukoliko je kupovina online, izbjegavajte bankovne kartice, pratite do kad traju popusti, i zapamtite, bitna je taktika. Ako za današnju šoping-groznicu imate dovoljno novca, vremena, strpljenja i ideja, sretno.

Hezbolah Izrael napadi
0 28.03.2024 14:00
Jude Bellingham Real Madrid Athletic Bilbao
0 28.03.2024 13:44
gradnja Biblioteke UNSA
0 28.03.2024 13:26
Austrian Airlines štrajk kabinsko osoblje
0 28.03.2024 13:15