Piastri u Mađarskoj stigao do prve pobjede  u Formuli 1
(Izvor: EPA-EFE/Tamas Kovacs)

Piastri u Mađarskoj stigao do prve pobjede u Formuli 1

Australski vozač Oscar Piastri iz McLarena pobijedio je danas u trci Formule 1 za Veliku nagradu Mađarske i ostvario je prvu pobjedu u karijeri. Piastri je do prve pobjede u Formuli 1 stigao tako što mu je klupski kolega Lando Norris tri kruga prije kraja, nakon velikog pritiska iz ekipe, prepustio prvu poziciju.

Na kraju je Piastri imao 2,141 sekundi prednosti u odnosu na Norrisa. Treće mjesto je zauzeo Lewis Hamilton iz Mercedesa sa 14,880 sekundi zaostatka. Ovo mu je 200. podijum u karijeri.

Vozač Ferrarija Charles Marc Leclerc zauzeo je četvrto mjesto, a peti je bio aktuelni svjetski šampion Max Verstappen iz Red Bulla.

Šesto mjesto je zauzeo Carlos Sainz iz Ferrarija, a sedmi je bio Sergio Perez iz Red Bulla. George Russell iz Mercedesa je bio osmi, deveti Yuki Tsunoda iz RB, a 10. Lance Stroll iz Aston Martina.

Norris je krenuo sa pol pozicije, ali su ga već na startu prestigli Piastri i Verstappen. Aktuelni svjetski prvak je u četvrtom krugu vratio poziciju Norrisu, pošto je bio pod istragom zbog silaska sa staze i preuzimanja drugog mjesta.

Piastri je vodeću poziciju zadržao do 18. kruga, kada je otišao u boks - nakon zamjene guma se vratio na stazu kao četvrti iza Verstappena, Leclerca i Sainza, ali je u 22. zauzeo drugo mjesto kada su Verstappen i Sainz otišli u boks, a na prvu poziciju se vratio u 24. krugu kada je na zamjenu guma otišao i Leclerc.

McLaren se odlučio da na drugu zamjenu guma u 48. krugu prvi ode Norris, dok su vodećeg Piastrija ostavili na stazi još dva kruga. To je bilo dovoljno da Norris preuzme vodstvo od timskog kolege. U nastavku su iz ekipe MecLarena slali poruke Norrisu da prepusti prvu poziciju Piastriju, što Britanac nije odmah uradio.

U završnici trke velika borba se vodila za treće mjesto između Hamiltona i Verstappena - aktuelni svjetski šampion je pokušavao da prestigne Hamiltona, ali je Britanac odolijevao, a u borbi je došlo i do kontakta, poslije kog je Verstappen izašao sa staze i ostao bez šanse za podijum.

Lando Norris sve do tri kruga do kraja nije želio da pusti Piastrija, ali je na veliki pritisak iz ekipe to učinio u 68. krugu i Piastri je stigao do prve pobjede u karijeri.