Peti koncert 'Dijahronijski kontrapunkt'
Udruženje za razvoj muzičke umjetnosti i pedagogije „SA Sinfonietta“ iz Sarajeva i „Udruženje Hila“ iz Zrenjanina s velikim zadovoljstvom najavljuju peti i završni koncert u okviru projekta Dijahronijski kontrapunkt, koji je podržao British Council kroz program Kultura i kreativnost za Zapadni Balkan (CC4WBs).
CC4WBs je finansiran od strane Evropske unije, i ima za cilj unapređenje dijaloga na Zapadnom Balkanu kroz jačanje kulturnog i kreativnog sektora i razvijanje njegovog potencijala za društveno-ekonomski uticaj u ovom regionu. Tokom perioda od 48 mjeseci, projekat CC4WBs ima za cilj poboljšati učinak kulturnog i kreativnog sektora kako bi unaprijedio vještine, znanja i pristup finansijskoj pomoći, povećao konkurentnost te omogućio održivu koprodukciju i cirkulaciju dobara i usluga na Zapadnom Balkanu.
Završni koncert održaće se u srijedu, 14. maja 2025. godine, u koncertnoj sali „Cvjetko Rihtman“ u Sarajevu (Josipa Stadlera 1), s početkom u 19:30 sati. Nastupiće kamerni ansambl SA Sinfonietta u sastavu: violinistkinja Alma Dizdar, violončelistkinja Belma Alić i pijanistkinja Vladana Perović – umjetnice i muzičke pedagoginje aktivne na koncertnoj i obrazovnoj sceni, prepoznate po inventivnom i postojanom radu u oblasti kamerne muzike. Pored njih nastupiće i studentice druge godine violine Sara Kasap i Klaudija Bošnjak, koje u projektu učestvuju kroz profesionalnu praksu. Njihovo uključivanje doprinosi ideji prenošenja znanja i podrške mladim muzičarkama na početku profesionalnog puta. One će izvesti kompoziciju Reinholda Glièra Duo za dvije violine, op. 49 – stav Con fuoco koji se svojim poznim romantičarskim duhom izvrsno uklapa u izbor kompozicija.
Program koncerta donosi i dva kapitalna djela njemačkog romantizma – Klavirski trio u d-molu, op. 63 Roberta Schumanna i Klavirski trio u g-molu, op. 17 Clare Schumann. Dok Schumannovo djelo donosi strastvenu i energičnu muzičku naraciju ispunjenu snažnim kontrastima i introspektivnim momentima, djelo Clare Schumann odiše profinjenom lirikom, formalnom jasnoćom i emocionalnom dubinom. U njihovom međusobnom dijalogu, ovi triosi pored estetskog užitka, donose i prostor za razmišljanje o poziciji ženskog stvaralaštva u kanonu klasične muzike.
Refleksija o koncertnom iskustvu biće pretočena u autorski tekst književnice Ljiljane D. Ćuk, čime se zaokružuje konceptualna osovina projekta u kojoj interpretacija i tekst žive u međusobnom odjeku.
Projekat Dijahronijski kontrapunkt teži promociji umjetnica iz Bosne i Hercegovine i Srbije, istraživanju odnosa između muzičke i književne forme, te afirmaciji regionalne saradnje kroz zajedničko umjetničko stvaranje.
Ulaz na koncert je slobodan-navodi se u saopćenju Udruženja "Strings Attached Sinfonietta".
federalna.ba