Pekari najavljuju poskupljenje hljeba, građani strahuju od ubrzanja inflacije
Kako su najave, ali i odluke o povećanju minimalca, u Federaciji i u Republici Srpskoj pojele minimalac i prije nego što je isplaćen? Poskupljenja dolaze na dnevnom nivou. Od osnovnih životnih namirnica, hljeba, goriva, kafe i drugih usluga. Vlade, kažu, rade za radnike, ne za poslodavce, no pitamo kako na kraju svake vladine odluke udarac trpe džepovi građani?
Dok čekamo odgovor na pitanje kako ćemo napuniti rezervoare, već moramo razmišljati o tome kako ćemo puniti tanjire. Pojedine benzinske pumpe već su podigle cijene goriva, a litar je, u prosjeku, skuplji za deset feninga. O visini iznosa cijene hljeba pekari još kalkulišu.
“Možemo očekivati da nakon 20. januara formiramo cijenu, zavisno od ostalih poskupljenja, jer znamo da će se povećanje cijene struje i cijene rada odraziti na poskupljenje ne samo pekarskih nego i ostalih prehrambenih proizvoda u privredi”, kaže Radenko Pelemiš, predsjednik Udruženja pekara regije Bijeljina.
Ako je do sada bilo teško sastaviti kraj s krajem, čini se da će biti još teže – a kako stvari stoje, pitanje je šta nas sve čeka do kraja mjeseca. Građani su već na rubu strpljenja:
“To je naša stvarnost, šta ćemo?!”
“Ne možemo bez hljeba, a ne isplati mi se da kuham.”
“Sve je skuplje svaki dan i ne znam dokle će.”
Dok vlasti nastavljaju obrazlagati da su cijene goriva i hljeba samo „rezultat globalnih tržišnih kretanja“, ostaje pitanje kako preživjeti kad cijene rastu, a plate ostaju na istom nivou?
"Ako uđemo u vrtlog inflacije, a to se kod nas dešava, svi prave planove na bazi rasta cijena. Prave ih nosioci vlasti za budžet i javni sektor. Prave ih i privrednici, kalkulišu nove cijene i cjenovne odnose na višem nivou i sprovode takve odluke. S druge strane, kad su u pitanju troškovi i izdaci za radnike, to se, po pravilu, ne dešava", navodi ekonomski analitičar Milenko Stanić.
Poskupljenje goriva i hljeba je samo početak – upozoravaju stručnjaci, koji vjeruju da ćemo uskoro svjedočiti lančanim poskupljenjima. Već od 1. januara su počele rasti i cijene komunalnih usluga u pojedinim dijelovima Bosne i Hercegovine. Rast cijena ovih je dana primjetan i na tržnicama.
"Roba iz uvoza je poskupjela, paprike, paradajz... drastično su poskupjeli. Nekad smo prodavali papriku po 4-5 KM, a sad jer 5,5 KM u nabavci. A i kad odete u supermarkete, sve je skupo, pa tako i kod nas. Narod se s tim pomirio, neće uzeti dva kilograma nego pola, koliko mu treba za jedan ručak dnevno”, priča Olivija Trifković, trgovkinja na zelenoj pijaci u Bijeljini.
Dok nadležni govore o ekonomskom napretku, na ulicama građani već broje svoje posljednje marke iz džepa.
federalna.ba