Papa dobro spavao i odmara se
(Izvor: Ilustracija/EPA)

Papa dobro spavao i odmara se

Papa Franjo, koji se u bolnici liječi od obostrane upale pluća, dobro je spavao tokom noći i odmara se, saopćio je Vatikan jutros. Papa provodi 14. dan u rimskoj bolnici Gemelli, što je najduža hospitalizacija od početka njegovog papinstva 2013. godine.

Vatikan je u srijedu navečer objavio duže saopćenje u kojem je pojasnio da je kod pape došlo do "daljnjeg blagog poboljšanja" zdravstvenog stanja, ali nije bilo navedeno smatra li se njegovo stanje i dalje kritičnim kao što se navodilo u svakom saopćenju od subote.

-Tok liječenja-

Pojašnjeno je da papa Franjo nastavlja primati kisik, ali da nije imao daljnjih respiratornih kriza, kao i da je problem "blage bubrežne insuficijencije riješen".

Rečeno je i da liječenje upale pluća "ide uobičajenom progresijom" te da su krvni nalazi pokazali "dobre rezultate". No Vatikan je naglasio da su liječnici i dalje oprezni u prognozama.

-Molitve-

Katolici su se sinoć, treću noć zaredom, okupili kako bi molili za zdravlje pape Franje, ispod stepenica bazilike svetog Petra.

Časne sestre s krunicama, svećenici i turisti bili su među onima koji su se pridružili molitvi u Vatikanu. Noćna okupljanja započela su u ponedjeljak nakon što se zdravlje 88-godišnjeg pape pogoršalo tokom vikenda.

federalna.ba/Hina

papa Franjo zdravstveno stanje