Ovo je top 10 „ratnih mitova“ rusko-ukrajinskog sukoba
(Izvor: Arhiva)

Ovo je top 10 „ratnih mitova“ rusko-ukrajinskog sukoba

Prema analizi, neistinite tvrdnje o genocidu i podrške nacizma od strane vlasti u Kijevu su među najčešćim neistinama koje se plasiraju na internet usred sukoba između Rusije i Ukrajine.

NewsGuard, organizacija sa sjedištem u SAD-u koja prati pouzdanost web stranica s vijestima i informacijama, navodi da se ruskim državnim medijskim izvorima pridružuju manje poznate stranice u guranju obmanjujućih narativa.

Objavili su je 10 najčešćih "ratnih mitova", uključujući "napad" na hemijsku tvornicu u istočnoj Ukrajini i tvrdnje o legitimitetu referenduma 2014. o pridruživanju Krima Rusiji.

Upozorenje je uslijedilo nakon što su Facebook i Instagram u ponedjeljak objavili da blokiraju pristup ruskim državnim medijima RT i Sputnjik širom EU. TikTok je slijedio taj primjer, dok je YouTube blokirao emitere na svojoj platformi u Velikoj Britaniji i Evropi, a Twitter je nagovijestio da će u EU blokirati RT i Sputnjik u EU.

NewsGuard je saopštio da je identifikovao i prati 114 web domena, uključujući ruske državne medijske izvore kao što su RT, Sputnjik i Tass, ali su upozorili i da web stranice koje nemaju direktne veze sa Kremljom guraju lažni sadržaj na glavne platforme društvenih medija.

„Rusija koristi višeslojnu strategiju za uvođenje, pojačavanje i širenje lažnih i iskrivljenih narativa širom svijeta – oslanjajući se na mješavinu izvora zvaničnih državnih medija, anonimnih web stranica i profila, i drugih metoda za distribuciju propagande koja unapređuje interese Kremlja i potkopava njegove protivnike”, navodi se u analizi.

“Web stranice koje finansira i kojima upravlja vlada koriste digitalne platforme kao što su YouTube, Facebook, Twitter i TikTok za pokretanje i promoviranje lažnih tvrdnji.”

NewsGuard tvrdi da su mediji koji objavljuju dezinformacije uključivali anonimne web stranice, fondacije i istraživačke web stranice s neodređenim finansiranjem.

Glavne platforme društvenih medija su objavile da su u pripravnosti zbog dezinformacija povezanih s ruskom invazijom. Vlasnik Facebooka i Instagrama, Meta, pokrenuo je "centar za specijalne operacije" za praćenje sadržaja vezanih za sukob, dok je Twitter saopštio da je suspendovao više od deset naloga koji potiču iz Rusije. YouTube i TikTok su također naveli da pomno prate sadržaj koji se odnosi na sukob.

Ovo je NewsGuardovih top 10 rusko-ukrajinskih „ratnih mitova“ – kao i onog što je utvrđena istina o navedenim događajima.

#1

Mit: “Stanovnici koji govore ruski u regionu Donbas u Ukrajini bili su podvrgnuti genocidu.”

Istina: Organizacija za evropsku sigurnost i saradnju nije pronašla dokaze za to.

#2

Mit: “Saboteri koji govore poljski pokušali su bombardirati fabriku hlora u Donbasu.

Istina: ”Snimak "napada", za koji nema dokaza, snimljen je nekoliko dana prije nego što se navodno dogodio.

#3

Mit: “Ukrajinske snage bombardovale su vrtić u Lugansku, u istočnoj Ukrajini, 17. februara 2022.”

Istina: Granatiranje je došlo sa rusko-separatističkih linija fronta

#4

Mit: “Rusija nije gađala civilnu infrastrukturu u Ukrajini na početku invazije.”

Istina: Dan nakon invazije, Amnesty International je dokumentirao najmanje tri ruska vojna napada na civilna područja u Ukrajini.

#5

Mit: “Nacizam je rasprostranjen u ukrajinskoj politici i društvu, a podržavaju ga vlasti u Kijevu.”

Istina: Kandidat krajnje desne nacionalističke stranke Svoboda osvojio je 1,6% glasova na predsjedničkim izborima 2019. godine.

#6

Mit: “Zapad je izveo državni udar da zbaci prorusku ukrajinsku vladu 2014.”

Istina: Ne postoje dokazi koji podržavaju teoriju da je revolucija na Majdanu u Ukrajini 2014. bila državni udar koji su orkestrirale zapadne zemlje.

#7

Mit: “SAD imaju mrežu laboratorija za biološko oružje u istočnoj Evropi.”

Istina: Tvrdnje su zasnovane na pogrešnom predstavljanju programa za smanjenje biološke prijetnje američkog Ministarstva odbrane.

#8

Mit: “NATO ima vojnu bazu u Odesi, na jugu Ukrajine.”

Istina: Strane vojne baze nisu dozvoljene u Ukrajini.

#9

Mit: “Krim se legalno pridružio Rusiji.”

Istina: Skupština UN-a proglasila je referendum 2014. kojim je podržano pridruživanje Krima Rusiji nelegitimnim

#10

Mit: “Modernu Ukrajinu je u potpunosti stvorila komunistička Rusija.”

Istina: Zajedničko naslijeđe Rusije i Ukrajine datira više od 1.000 godina.

federalna.ba/The Guardian

mitovi o Ukrajini analiza
transparentnost institucija analiza
0 13.06.2023 14:13
Sheren Abu Akleh ubistvo analiza
0 04.07.2022 09:58
Agencija za lijekove BiH analiza uzorak kiseonik
0 30.09.2021 14:03
UKC RS analiza čist kiseonik
0 30.09.2021 10:05