Otkriće 'Jumbosa' moglo bi najaviti novu astronomsku kategoriju
Deseci objekata veličine planete otkriveni su u Nebuli Orion putem zapažanja koja bi mogla najaviti postojanje nove astronomske kategorije.
Slobodno lebdeći entiteti, koji su nazvani binarni objekti Jupiterove mase, ili Jumbos, pojavljuju se na spektakularnim slikama koje je napravio svemirski teleskop James Webb. Objekti su premali da bi bili zvijezde, ali također prkose konvencionalnoj definiciji planete jer nisu u orbiti oko matične zvijezde.
Čini se da ovo otkriće zbunjuje postojeće teorije o formiranju zvijezda i planeta, koje sugeriraju da ne bi trebalo biti moguće formirati objekte veličine Jupitera kroz proces koji dovodi do zvijezda unutar oblaka prašine i plina koji se nalaze u maglini.
Profesor Mark McCaughrean, viši savjetnik za nauku i istraživanje u Evropskoj svemirskoj agenciji (ESA), rekao je da su zapažanja inspirirana nakon što su podaci iz zemaljskih teleskopa nagovijestili postojanje misteriozne klase objekata. “Tražili smo te vrlo male objekte i našli smo ih. Nalazimo ih dolje male kao jedna Jupiterova masa, čak i pola Jupiterove mase, kako slobodno lebde, a nisu vezani za zvijezdu”, rekao je. “Fizika kaže da ne možete ni napraviti tako male predmete. Htjeli smo vidjeti, možemo li razbiti fiziku? I mislim da jesmo, što je dobro.”
Čini se da su veliki, vrući, gasoviti objekti po svom sastavu slični planetama, a analiza otkriva paru i metan u njihovoj atmosferi, ali ipak one tehnički nisu planete. Tim se odlučio na naziv binarni objekti mase Jupiter jer su, od stotina identificiranih planeta sličnih objekata, desetine došli u parovima.
"Većina nas nema vremena da se upusti u ovu debatu o tome šta je planeta, a šta nije planeta", rekao je McCaughrean. „Kao da moja mačka ima masu čiuaue. Ali to nije čiuaua, to je mačka.”
Jumbosi su stari oko milion godina – bebe u astronomskim terminima – i imaju paklenu temperaturu površine od otprilike 1.000C. Međutim, bez zvijezde domaćina, oni će se brzo ohladiti i nakratko će pokazivati temperature u rasponu nastanjivosti prije nego što postanu nevjerovatno hladne. Međutim, kao plinoviti divovi, njihove površine ne bi sadržavale tečnu vodu, čak ni tokom kratkog umjerenog perioda, što znači da vjerovatno neće biti potencijalni kandidati za nastanjivanje.
Zapažanja se fokusiraju na Nebulu Oriona, koja se može vidjeti golim okom kao nejasna srednja "zvijezda" u "maču" sazviježđa Orion. Na udaljenosti od 1.344 svjetlosne godine, to je najbliža regija masivne formacije zvijezda Zemlji i na najnovijim slikama izgleda kao nebesko remek-djelo, sa uskovitlanim oblacima prašine i plina, eksplozijama i zvjezdanim snopovima.
Zvijezde se formiraju kada se oblaci prašine i plina u maglini ohlade, progresivno fragmentiraju i na kraju kolabiraju pod vlastitom gravitacijom. Najmanje zvijezde imaju oko 80 Jupiterovih masa, ispod kojih jezgro nije dovoljno gusto da spoji vodonik, ali se manji objekti mogu spojiti kroz isti proces, uključujući tamno sjajne smeđe patuljke – koji se ponekad nazivaju propale zvijezde – i, ispod oko 13 Jupiterovih masa, objekata planetarne mase. Ali teorijska predviđanja sugeriraju da je donja granica za objekt koji nastaje uslijed gravitacijskog kolapsa poput zvijezde oko tri do sedam Jupiterovih masa.
Povremeno su viđeni manji objekti u slobodnom dometu, ali nije bilo jasno da li su na tom mjestu i nastali ili su izbačeni sa planetarnog diska oko druge zvijezde. Najnovija zapažanja je teže objasniti jer, od stotina pronađenih objekata veličine Jupitera, desetine su u binarnim parovima. “Kako možete izbaciti dvije stvari iz orbite zvijezde u haotičnoj interakciji i natjerati ih da se ponovo drže zajedno?” pita se McCaughrean.
Ovi nalazi tek treba da budu recenzirani.
Profesor Matthew Bate, šef astrofizike na Univerzitetu Exeter, koji nije bio uključen u istraživanje, rekao je: „Ne znam kako da objasnim veliki broj objekata koje su vidjeli. Čini se da nam nešto nedostaje u svim teorijama koje imamo do sada. Čini se da postoji mehanizam koji formira ove objekte o kojima još nismo razmišljali.”
“Prilično je rijetko da se dođe do ovakvog otkrića”, dodao je Bates. „U posljednjoj deceniji, mnogi od nas su mislili da prilično dobro razumijemo formiranje zvijezda. Tako da je ovo zaista vrlo, vrlo iznenađujući rezultat i iz njega ćemo mnogo naučiti.”
Profesor Anthony Whitworth, astrofizičar sa Univerziteta Cardiff, opisao je zapažanja kao "nevjerovatan rezultat". Binarni objekti su se mogli formirati unutar diska i potom biti izbačeni kao par, spekuliše on. "To bi zahtijevalo interakciju s drugim zvijezdama u gustom Orionovom zvjezdanom polju", rekao je Whitworth. “Sve je to moguće, u principu. I zadaje mnogo toga za razmišljanje!”
federalna.ba/The Guardian