NASA-in teleskop James Webb otkriva milione galaksija
U ranom Svemiru bilo je 10 puta više galaksija poput našeg Mliječnog puta nego što se prije mislilo. Ovaj kozmički uvid dolazi iz jedne od prvih studija slika koje je uhvatio Nasin novi svemirski teleskop James Webb.
Jedan od autora, profesor Christopher Conselice sa Univerziteta u Manchesteru, rekao je da je Webb mogao "zumirati rani Svemir". To je dovelo do saznanja o objektima u svemiru za koje smo "znali da postoje, ali nismo razumjeli kako i kada su nastali". Disk galaksije danas dominiraju "populacijom galaksija", objasnio je.
“Naša vlastita galaksija je disk, Andromeda (naš najbliži susjed, koji je 2,5 miliona svjetlosnih godina od Zemlje) je disk. "Tri četvrtine obližnjih galaksija su diskovi, ali se smatralo da su nastale kasno u evoluciji svemira", rekao je za BBC News.
To je bilo prije nego što je svemirski teleskop James Webb pružio astronomima pogled tako daleko u prošlost. Studija, koja je objavljena na serveru za preprint, što znači da je tek trebaju recenzirati drugi naučnici na tom području, koristila je prvu sliku objavljenu s pomenutog teleskopa.
Ova slika prikazuje klaster galaksija u prvom planu nazvan SMACS 0723. Gravitacija ove velike mase objekata povećala je svjetlost galaksija u pozadini, u dalekom svemiru, čineći ih po prvi put vidljivima. Neke od tih galaksija postojale su samo 600 miliona godina nakon Velikog praska.
Webb, sa svojim zlatnim ogledalom širine 6,5 metara i superosjetljivim infracrvenim instrumentima, može razlučiti njihove oblike i prebrojati ih.
"Znali smo da ćemo vidjeti stvari koje Hubble nije vidio. Ali u ovom slučaju stvari vidimo drugačije", rekao je profesor Conselice, koji će predstaviti neka od svojih otkrića u subotu 23. jula na Bluedot festivalu u Jodrell Banku u Cheshireu.
Svemir je star oko 13,8 milijardi godina, tako da su slike koje snima Webb tračci procesa koji su formirali zvijezde i planete mnogo prije nego što je nastala naša. "Ovo su procesi koje moramo razumjeti ako želimo razumjeti naše porijeklo", rekao je profesor Conselice. "Ovo bi mogao biti najvažniji teleskop ikada", dodao je. – Barem od Galileovog vremena.
James Webb je zajednički rad američkih, evropskih i kanadskih svemirskih agencija, s NASA-om na čelu.
federalna.ba/BBC