Osmanović: Izostanu li sankcije ruskom pijunu neizvjesna je budućnost BiH
Gost današnjeg izdanja Rezimea bio je Adil Osmanović, potpredsjednik SDA.
Kaže da bi se ono što radi Milorad Dodik jednim dijelom moglo prokomentarisati kao pokušaj očuvanja vlasti.
"Ova kriza je ustvari odmjeravanje domaćih političkih snaga unutar BiH i prelamanje interesa velikih sila, Rusije sa jedne i SAD-a i njenih evropskih partnera sa druge strane. Odnosno, ovdje je u pitanju Dejtonski mirovni sporazum, da li će on opstati ili će ga neko ovakvim postupcima kao što radi Milorad Dodik dovesti u pitanje."
Smatra da opozicija u RS-u ima svoj način pogleda na cijelu situaciju.
"Nažalost nema nekih velikih razlika kada je u pitanju ovo što radi Milorad Dodik između pozicije i opozicije. Ni opoziciji, prije svega SDS-u, PDP-u, DNS-u nije mrsko ovo što Dodik radi, no oni smatraju da je to brzopleto, da to nije dobro odvagano da može dovesti u pitanje, kao što i jeste, opstojnost Republike Srpske. Tu se oni razlikuju i naravno ove njihove izjave su za njihovo biračko tijelo sa kojima bih se jednim dijelom složio, ali daleko je to od suštine."
Na pitanje šta je cilj politike Milorada Dodika, odgovara: "Da pokuša Republici Srpskoj vratiti one stvari koje je ona imala nakon potpisivanja Dejtonskog mirovnog sporazuma. Da na jedan neustavan, protuzakonit način vrati kad su u pitanju Oružane snage, Uprava za indirektno oporezivanje, Visoko sudsko i tužilačko vijeće i sve ono drugo što je urađeno u skladu sa Ustavom i zakonom i što je urađeno na nivou države Bosne i Hercegovine u PS BiH."
Ideja Republika Srpska kao država nikada nije poražena
Osmanović navodi da Dodik više ne može nazad.
"Pravio je procjene kakva je situacija kad je u pitanju međunarodna zajednica. Vidimo da je nažalost dobio podršku Rusije, ovog puta potpuno otvorenu, za takvo jedno antiustavno i antidejtonsko djelovanje. Zatim pokušava napraviti bolju suradnju sa desničarskim strankama i vladama kad je u pitanju EU i pokušava uraditi ono što, na neki način, priželjkuju mnoge politike i političari kad je u pitanju RS. Odnosno ideja Republika Srpska kao država nikada nije poražena."
O najavama održavanja sjednica NSRS-a kaže da je sve politika, ali da su to prekrupni antiustavni potezi da bi se mogli posmatrati kao političko poigravanje.
"On je do sada već morao da se nađe pred Sudom BiH. Potpuno je izostala reakcija Tužilaštva BiH kada je u pitanju kršenje ustavno-pravnog poretka i drugih institucija na državnom nivou. I naravno jedno značajno kašnjenje međunarodne zajednice kad su u pitanju određene sankcije. Prije svega, SIPA je morala da reaguje, ali je očigledno da postoji značajan politički uticaj od strane SNSD-a. Ali mi očekujemo i tražimo od tih organa da reaguju kad je u pitanju pokušaj kršenja ustavno-pravnog poretka. Tužilaštvo BiH je moralo da reaguje i kada je Željka Cvijanović donijela ukaz da Zakon o zabrani negiranja genocida ne važi za teritorij RS-a. Morao je da reaguje i OHR. To nereagiranje dodatno komplikuje stvari u BiH."
Ističe da BiH ima specifičan ustavno-pravni poredak i da Djetonski mirovni sporazum nije savršen sporazum.
"Zato je u njemu Aneks 10 u kojem stoji visoka i značajna uloga međunarodne zajednice. Pored toga što postoji odgovornost domaćih institucija, postoji ogromna i velika odgovornost međunarodne zajednice koja, ubijeđen sam, razmatra, analizira i neminovno je da prema lideru SNSD-a i svima oko njega će morati biti poduzete sankcije. Zato što je ovo uvođenje u jedan prostor u kojem bi vladala anarhija. Više niko u BiH ne bi bio u obavezi da poštuje Ustav, zakone na svim nivoima, odnosno ovi problemi u BiH prelivaju se na cjelokupan Zapadni Balkan."
Dodik ovo ne bi mogao raditi bez značajne podrške Beograda i Rusije
Osmanović smatra da je Milorad Dodik prijetnja miru i u BiH i na Zapadnom Balkanu i da je on ruski pijun i igrač.
"On to sigurno ne bi mogao raditi bez značajne podrške Beograda i Rusije. Prema tome, on želi da pokaže da on ima tu energiju, tu snagu da može neke projekte da sprovede kad je u pitanju BiH."
Ističe da je očigledno da Rusija koristi odsustvo reakcija američke administracije i razjedinjenjost u EU i pokušava ostvariti svoje interese.
"No, nemoguće je da politika koju vodi Milorad Dodik na kraju izađe kao pobjednica jer to je nešto što urušava evropske standarde koje je postavila EU. To je nešto što već vidimo da pokazuje značajne pukotine unutar članica EU. Rusija se dobrim dijelom pozabavila Ukrajinom i nekim svojim susjedima koji su joj prioritet, ali je interes Rusije ovdje, kad je u pitanju zaustavljanje proširenja NATO saveza, proširenja EU, odnosno da bude faktor na ovim prostorima. Neshvatljivo je. Ruska Federacije je potpisnica Dejtonskog mirovnog sporazuma, učestvovala je u osnivanju Međunarodnog krivičnog suda u Haagu, a vidjeli smo da dovodi u pitanje genocid u Srebrenici. Neshvatljivo je da Ruska Federacija na ovakav način krši one odluke i procedure u kojima je sama učestvovala gledajući neke svoje interese na ovim prostorima koje smo ubijeđeni da neće izaći kao pobjednici. Ali njeno prisustvo ovdje je očigledno."
Kada je riječ o sankcijama SAD-a i EU kaže da se prave različite analize i da se vrlo često ima politika mrkve i štapa.
"Ukoliko se ne postigne dogovor neminovno je da se povuku sankcije. Da li će one biti personalne prirode prema Dodiku i njegovim najbližim saradnicima, a po meni bi to bilo bolje, da ne idu sankcije prema cjelokupnom entitetu, ili će one biti ovo što imamo najave Njemačke i Nizozemske prema entitetu gdje bi direktno bili pogođeni privredni subjekti i to bi moralo imati negativne reakcije po politiku SNSD-a koja uvlači taj entitet u tom pravcu izolacije."
Dobro je što visoki predstavnik dolazi iz Njemačke
Ističe da je crvena linija već pređena onog momenta kada su doneseni određeni zakoni u NSRS-u.
"Zakon o lijekovima i medicinskim sredstvima i onim kada je odluka o izmjeni Krivičnog zakona kojom je zabranjeno negiranje genocida i za koju je proglašeno da se neće primjenjivati u entitetu Republika Srpska. Ali, u određenoj krizi je i šansa. Moraju se izanalizirati svi ovi propusti koji se nalaze u Dejtonskom mirovnom sporazumu. Da se nikome ne može dozvoliti da tek tako može blokirati rad PS BiH, Vijeća ministara BiH, Predsjedništva BiH. Vi možete da ne dođete, ali ta institucija može i mora raditi i donositi određene procedure, zakone, itd. I neshvatljivo je da poslanici iz RS-a ne dolaze na zasjedanje PS BiH. Tu trebaju da iznesu svoje probleme i tu treba da otvorimo diskusiju o svim ovim stvarima."
O Christianu Schmidtu Osmanović kaže da je velika uloga visokog predstavnika u BiH i da je dobro što on dolazi iz Njemačke.
"On jeste u jednoj otežanoj situaciji, ali naravno da očekujemo njegovu reakciju. On je neophodan i neminovan kad je u pitanju provođenje Dejtonskog mirovnog sporazuma do uspostave funkcionalne države BiH koja treba postati punopravna članica EU i tada možemo razgovarati o gašenju OHR-a."
Smatra da je politika Aleksandra Vučića neiskrena i da daje podršku Miloradu Dodiku.
"Milorad Dodik je češće u Beogradu nego u Sarajevu. Prema tome, Vučić ako se stvarno zalaže za mir na Zapadnom Balkanu, on je morao do sada javno da kaže lideru SNSD-a da Republika Srbija neće podržavati bilo koga ko ruši Dejtonski mirovni sporazum. I na takav se način može graditi dobrosusjedski odnos između dvije suverene, međunarodno priznate države. Ništa Dodik ne bi mogao raditi bez pune podrške Aleksandra Vučića. Mi se zalažemo da treba razgovarati, svaki razgovor može dati određena rješenja. Ono što očekujemo od Aleksandra Vučića je da dođe u Predsjedništvo BiH, da se tu razgovara, u institucijama BiH. bakir Izetbegović i Aleksandar Vučić su i do sada imali razgovore i imat će ali adrese su institucije BiH. Moj lični stav je da razgovor sa Aleksandrom Vučićem ništa neće riješiti kad je u pitanju BiH."
Navodi da na sceni imamo mogućnost blokada onih koji nisu za uspostave funkcionalne države BiH.
"Šta mi možemo sad uraditi kada predsjedavajući Vijeća ministara, koji direktno krši Zakon o Vijeću ministara. Postoje velike blokade i mogućnosti onima koji se ponašaju antiustavno i antidejtonski da blokliraju rad institucija države BiH. Jedini koji može to riješiti je visoki predstavnik, odnosno međunarodna zajednica."
Neshvatljiva je šutnja HDZ-a i Dragana Čovića
O politici HDZ-a i Dragana Čovića prema politici Milorada Dodika kaže da je neshvatljivo ćutljiva.
"Vrlo često smo mogli čuti lidera HDZ-a da je ovo njegova država, da se on zalaže za funkcionalnost države BiH i on je morao da reaguje na ovakve postupke SNSD-a kad je u pitanju blokada, prije svega, Vijeća ministara, Parlamentarne skupštine BiH. No, njegova šutnja je očigledno da on želi da iz toga izvuče neke koristi, a one su prije svega pokušaj ostvarivanja zahtjeva HDZ-a kada je u pitanju izmjena Izbornog zakona. Voljeli bismo da se postigne dogovor kada je u pitanju izmjena Izbornog zakona, ali vidite pod kakvim se uslovima radi kada su u pitanju te izmjene."
Osmanović ističe da je ogroman pritisak na Stranku demokratske akcije, prije svega na njenog lidera Bakira Izetbegovića, od strane međunarodne zajednice.
"Već su proturili tezu da treba riješiti hrvatsko pitanje u BiH i očigledno sa takvim stavovima dolaze, da je najbitnije da se riješi izbor hrvatskog člana Predsjedništva. I valja to izdržati, sve te pritiske i zato i jeste naš prijedlog da se taj probosanski blok prije svega uozbilji, da ima zajednički papir oko kojeg će se objediniti i sa kojim će zajedno nastupati, bez bilo kakvih političkih kalkulacija. U ovom momentu, članove Predsjedništva je najbolje birati u Parlamentarnoj skupštini BiH, kao što je to riješio Aprilski paket. Čuli smo da je Milorad Dodik da je to pitanje Federacije i da će prihvatiti sve što mi dogovorimo. Smatram da HDZ-u ništa manje nisu bitni domovi naroda."
O prelasku Denisa Zvizdića u NiP kaže da je to bilo za očekivati.
"Ako Milorad Dodik preživi bez sankcija sa ovakvim antiustavnim djelovanjem budućnost BiH će biti dosta komplikovana", zaključio je Osmanović.
federalna.ba