Pacijentima u KBZ-u od danas na raspolaganju dva hemodijalizna aparata
Islamska zajednica u Bosni i Hercegovini je posredstvom Vakufske direkcije u saradnji sa kuvajtskom Fondacijom En Nedžat osigurala je 16 hemodijaliznih aparata za zdravstvene ustanove u Bosni i Hercegovini. Dva aparata od danas su u funkciji za pacijente na Odjelu za hemodijalizu Kantonalne bolnice Zenica dok su dva raspoređena u satelitskim centrima pri domovima zdravlja u Kaknju i Žepču.
Zumreta Beganović već 14 godina živi život uz hemodijalizu. Dva do tri puta sedmično hemodijaliznim pacijentima ovi aparati olakašvaju život koji je zbog prirode i težine bolesti više nego težak.
“Jučer mi je tlak bio 50/20 jedva živa ostala, bila sam dobra i radila sam 9 godina, dolazila na dijalizu, vozila sama auto i sve ali stanje se pogrošalo, trebala sam ići na transplataciju u Tursku”, priča Zumreta.
I dok priželjkuju priliku za transplataciju, kao najdostupnije rješenje, ovim pacijentima, uz stručnost i predanost medicinskog kadra, od presudne važnosti je i moderan hemodijalizni aparat. Sada su takva dva stigla u zeničku bolnicu, dok su dva raspoređena u satelitskim centrima u Kaknju i Žepču.
“Imamo 60 aparata dnevno u funkciji. To je ipak 10%, nije to mala brojka. Jedan aparat kad dođe značajno diže komoditet raspoređivanja pacijenata i njihovog tretmana, ovim se poboljšava i ovo je kontiuiran proces zanavljanja opreme koji nikako ne može stati dok imamo ovih pacijenata”, naveo je prim.dr. Rasim Skomorac, direktor Kantonalne bolnice Zenica.
Dio je to donacije od 16 hemodijaliznih aparata koje je za zdravstvene ustanove u BiH posredstvom Islamske zajednice osigurala kuvajstska fondacija En-Nedžat. Nastavak je to ranije prakse i dobre saradnje.
“Kad smo jedne prilike posjetili jednu od bolnica i centara zaista smo uvidjeli, da je situacija i stanje poprilično alarmantno. Stari su aparati, koji su već dali svoje, u mnogim ustanovama problem je nedostatak aparata”, kaže dr. Muhammed El Ensari, generalni direktor Fondacije En Nedžat iz Kuvajta.
“Radi se o drugoj podjeli, drugom krugu podjele hemodijaliznih aparata koji naši medicinski centri često nisu u situaciji iz finanskijh razloga sami obezbijediti”, kaže Senaid Zaimović, direktor Vakufske direkcije Islamske zajednice u BiH.
Što su duže u upotrebi ovim aparatima zbog specifičnosti vijek trajanja je kraći, a trenutne potrebe su sve veće, no ohrabruje što se proces njihovog obnavljanja kontinuirano odvija. Obavljajući dijalizu na novim, modernim aparatima, hemodijalizni pacijenti sada imaju i veću šansu da dočekaju transplataciju koju priželjkuju.
federalna.ba