Online nastava će u nekoj formi ostati trajna kategorija

U Federaciji danas smo sa prof. dr. Melikom Husić-Mehmedović, ministricom visokog obrazovanja u Kantonu Sarajevo razgovarali o izazovu reforme obrazovanja i ulaganjima u znanje mladih i njihove vještine, kako bi bili konkurentni na tržištu.

"Uvijek ima sjajnih i učenika i studenata koji se izdvajaju i osvajaju brojne nagrade na međunarodnim takmičenjima,ali ukupni prosjke bismo moglimalo unaprijediti i podići."

Za uspjehe bh. inovatora država ne mari

Da smo zemlja talenata potvrđeno je nebrojeno mnogo puta. Među priznanjima su i uspjesi bh. inovatora za koje država ne mari. Dok ideje pretvaraju u genijalna rješenja, primjera radi, bh. firme radije otkupljuji strane inovacije. Zaboravili ste isključiti svjetlo ili kućanski aparat - ne brin...

O mladim ljudima koji imaju ideje kaže da njihov put nije nimalo lagan ali je tu više faktora u igri.

"Jedan od faktora je obrazovanje, drugi je možda karakter tih osoba i njihova spremnot na inovaciju, treći je prijemčivost tržišta da primijeni te njihove inovacije."

Ministrica ističe da se shvatio značaj visokog obrazovanja i nauke i da su napravljeni početni koraci.

"Visoko obrazovanje nije tako loše u Ks-u. Imamo izuzetno jak, dobar i kapacitiran Univerzitet u Sarajevu, imamo tri privatna univerziteta. Mislim da BiH lako pušta mlade koji previše napuštaju ovu zemlju."

O izvođenju online nastave kaže da su svi bili primorani na tu transformaciju preko noći.

"Neki su fakulteti i Univerziteti bili spremniji od drugih. Mnogo su veći izazovi i ne možemo govoriti o kvalitetu izvođenja praktičnih vježbi iz nekih oblasti."

Protestovali su studenti i u Sarajevu i u Mostaru i online i na ulicama,  tražeći niže cijene školarine i održavanje praktične nastave koja im je bila uskraćena.

"Unaprjeđenje online nastave se mora desiti početkom narednog semestra jer će ona u nekoj formi sigurno ostati kao trajna kategorija."

O posljedicama online nastave ministrica kaže da mnogi fakulteti zahtijevaju praktičnu nastavu.

"Kod nas se ne provode istraživanja o trajnim posljedicama online nastave. Svijet je odavno u tom sistemu,ovdje je riječo našoj spremnosti."

Kada je riječ o Univerzitetu u Sarajevu, ali i privatnim univerzitetima Husić-Mehmedović kaže da nova Vlada ide ka pripremi Zakona o sprječavanju nepotizma.

"Univerziteti podižu svoj kvalitet i pokušavaju da nađu svoje mjesto na tržištu. Nema ništa loše u dobroj, kvalitetnoj konkurenciji. Nadam se da će se javni i privatni univerziteti u KS takmičiti kvalitetom."

Zakon o visokom obrazovanju će se skratiti, trenutni je prekompliciran.

"Pokušat ćemo napraviti jedan moderniji, rasterećeni, lakši Zakon, a zatim ćemo pristupiti finesama."

Svake godine Univerzitet na tržište rada isporuči veliki broj diplomanata i  magistranata fakulteta Univerziteta u Sarajevu. Kada se uporedimo sa savremenim evropskim tokovima, da li školujemo kadar za biro ili visoko obrazovanje ovdje stečeno nudi vještine i znanje koje traži tržište i ima primjenu u svakodnevnom životu?

"Odgovorno tvrdim da je nedovoljan broj kadra, ništa nema loše u tome da se svi obrazujemo. Mjesto za posao je pitanje za industriju. Univerziteti isporuče kvalitetan kadar, a pitanje je tržišta koliko ga može prihvatiti."

Za kraj ministrica ističe da je cilj modernizovati visoko obrazovanje u Bosni i Hercegovini, i da Sarajevo može i treba postati jedan od svjetskih obrazovnih centara.

federalna.ba

Melika Husić-Mehmedović Federacija danas
Federacija danas
0 28.03.2024 17:47
Federacija danas
0 27.03.2024 17:59
Federacija danas
0 26.03.2024 17:36
Federacija danas
0 25.03.2024 17:51
Federacija danas
0 22.03.2024 17:57
Federacija danas
0 21.03.2024 17:58