Oduzeto, a nikad isplaćeno - u dolini Sutjeske najavljuju pravnu bitku
Mještani nekoliko sela u dolini rijeke Sutjeske tek nedavno su otkrili da je oko 500 dunuma njihove zemlje, prepisano u vlasništvo entiteta Republika Srpska. Naime, 1971. godine kada je bila u planu izgradnja Hidroelektrane Buk Bijela na jednoj od starih lokacija, mještanima tih sela dio zemlje je oduzet eksproprijacijom uz obavezu da im se ta imovina plati, što nikada nije učinjeno. U međuvremenu, sva zemlja prešla je u vlasništvo RS-a.
Nad parcelom zemljišta Mustafe Nezira iz sela Igoče 1971. godine izvršena je eksproprijacija, ali je parcela ostala u vlasništvu porodice, jer je ugovorom s tadašnjom Elektroprivredom bilo definisano da se vlasništvo neće mijenjati dok se ne isplati naknada za oduzeto zemljište. Do toga nikada nije došlo, a tek nedavno je Mustafa saznao da su ta, ali i druge parcele uknjižene kao vlasništvo RS-a.
“I sad je ova zemlja na njima. Ništa nemaju - ni kupoprodajnog ugovora niti imaju ugovora da su platili zemlju. I sad je sve na njima i mi smo totalno obespravljeni”, ističe Mustafa.
“Nije nam isplaćeno ništa, samo je snimljeno i oduzeto. Mi sada ne možemo na toj zemlji ni saditi voće, ni kuće praviti, maltene, zabranit će nam i hodati”, dodaje Suljo Nezir, mještanin sela Igoče.
A zabranili su i kuće praviti. Sveti Kovačeviću, koji danas živi u Banjaluci, nije dozvoljena obnova kuće jer je sve prepisano u vlasništvo RS-a. Kovačević je trenutno u sudskom sporu s entitetom, kao i Emin Nezir, koji je nedavno doveo vještake da procijene vrijednost prepisane zemlje.
“5.266 kvadratnih metara zemljišta po jednu marku 5.266 KM. Čak je i u Sahari skuplje. Nudio sam tom vještaku da otkupim njegovu očevinu za te pare”, priča Emin Nezir.
Zanimljivo je da niti jedan nadležni organ RS-a nije mještanima dostavio bilo kakvo rješenje o eksproprijaciji ili drugom načinu oduzimanja zemlje.
“Kada smo se vratili 2000. godine, tada smo mogli dobiti posjedovni list i imamo te dokumente kao stari premjer. Međutim, prije nekoliko mjeseci sam išao, ni taj stari premjer se više ne može dobiti. To su oni zataškali”, navodi Omer Hasanbegović, mještanin sela Šadići.
Ovdašnje mještane najviše zabrinjava to što se kroz njihova imanja već obilježava buduća trasa puta prema Šćepan Polju, uz obrazloženje nadležnih da su imovinsko-pravni odnosi već riješeni. To praktično znači da za RS ovaj problem ne postoji. Za mještane on je itekako tu i zato najavljuju pravnu bitku za svoju oduzetu, a nikada isplaćenu imovinu.
federalna.ba