"Odiseja": Počela produkcija novog bloockbustera Christophera Nolana
Uz adaptacija Homerove "Odiseje" u režiji Christophera Nolana, filmski svijet bilježi neobičan potez – kino karte su se počele prodavati godinu dana unaprijed. Da li je to novi pravac za posrnule filmske studije – ili samo marketinški trik?
Tradicionalno, marketinške kampanje za ljetne filmske blokbastere počinju otprilike šest mjeseci prije premijere. Međutim, film koji ne slijedi ta pravila jeste "The Odyssey" Christophera Nolana – njegova dugo najavljivana interpretacija Homerovog epa, u kojoj glume Matt Damon, Zendaya, Tom Holland, Lupita Nyong'o i mnogi drugi. Ranije ovog mjeseca, više od godinu dana prije zakazanog datuma izlaska 17. jula, u kinima se počeo prikazivati teaser trailer. A onda, baš 17. jula, desio se presedan – u prodaju su puštene karte za premijerne vikend projekcije u Imax 70mm formatu – Nolanovom omiljenom formatu za sve njegove filmove. Manje od jednog dana nakon što su karte postale dostupne, većina ih je bila rasprodata, a preprodavači su ih nudili po cijenama većim od 200 dolara (oko 148 funti).
To je dokaz izuzetne privlačnosti Christophera Nolana – on je, zajedno s Imaxom i Universal Pictures, uspio privući publiku da masovno kupuje karte za film koji još nije ni završen. Posebno je uspio oduševiti fanove time što će film moći gledati u 70mm formatu – tradicionalnom širokom filmskom formatu poznatom po vrhunskom vizuelnom doživljaju, razvijenom 1950-ih godina, koji posljednjih godina doživljava povratak zahvaljujući rediteljima poput Quentina Tarantina, Paula Thomasa Andersona i Ryana Cooglera. Ranije ove godine, Coogler je pozvao publiku da njegov hit triler o vampirima Sinners pogledaju upravo u tom formatu – ali bez tako dramatično tempirane prodaje karata.
Zendaya i Lupita Nyong'o su među zvjezdama velike glumačke postave filma "The Odyssey" (Izvor: Getty Images)
Novinarka specijalizovana za zabavnu industriju Tatyana Arrington smatra da je uspjeh Imax projekcije filma "Sinners"(Griješnici) možda uticao na odluku o jedinstvenoj strategiji prodaje karata za "The Odyssey". „Imam osjećaj da je interesovanje za [Imax projekcije Sinners] bilo toliko snažno da Hollywood nije mogao ignorisati taj uspjeh,“ rekla je za BBC. „A pošto je filmska priča "The Odyssey" ostvarenje kojem se svi raduju, tim koji predvodi ekipu filma vjerovatno je pomislio- 'kako možemo to još bolje iskoristiti?'“
Ova najnovija strategija uklapa se u Nolanovu dugoročnu misiju da publiku vrati u kina tako što će filmove pretvoriti u pravi događaj. A "The Odyssey" ima dobitnu kombinaciju – ogromnu glumačku postavu i univerzalno prepoznatljivu priču – koja motiviše ljude da zaista dođu i gledaju film u kinu. Kako kaže Arrington: „Mladi vole Zendayu. Starija generacija voli Matta Damona. Nekome je omiljena Lupita. Ima ponešto za svakoga. Mnogi ljudi su zainteresovani za grčku mitologiju.“
Studiji moraju razmišljati o kreativnim marketinškim rješenjima jer se ne takmiče samo s drugim medijskim sadržajem i formatima, već i s promijenjenim navikama potrošača koji imaju kraću pažnju.
Ovo se dešava u trenutku kada prihodi od kino prikazivanja opadaju; prošlogodišnja ukupna zarada na blagajnama u SAD-u i Kanadi bila je 23% manja u odnosu na 2019. godinu. Pandemija i štrajkovi u Hollywoodu su svakako uticali na to, ali tu je i uspon streaming platformi, kao i činjenica da su mnogi filmovi dostupni za online gledanje svega nekoliko sedmica nakon što se počnu prikazivati u kinima.
„Studiji moraju razmišljati o kreativnim marketinškim rješenjima kako bi stvorili uzbuđenje oko izlaska filmova, jer se takmiče ne samo s drugim medijskim sadržajem i formatima, već i s promjenama kod potrošača, koji danas imaju kraći raspon pažnje,“ rekao je Sanjay Singh, osnivač filmskog studija Nukhu, za BBC. Radi se o tome da se pronađe najbolji način kako natjerati ometene gledaoce da, kako Singh kaže, „preduzmu akciju i uključe se“.
Problemi s ovom strategijom
Ali da li bi i drugi filmovi mogli primijeniti ovakvu dugoročnu strategiju prodaje karata, ili je Nolan – i uzbuđenje koje njegovi filmovi izazivaju – izuzetak? „Imam osjećaj da je možda Nolan jedina osoba koja može postići ovakav tip unaprijed rasprodanih karata godinu dana ranije,“ kaže Nolanov obožavalac i posjetilac kina iz Chicaga, Jack Cunningham, za BBC. „Ne vidim da bi to moglo uspjeti s bilo kojim drugim rediteljem.“
Tu je i pitanje što Nolan i drugi reditelji promovišu visokokvalitetno kino iskustvo u Imax 70mm formatu, dok je pristup tom formatu i dalje jako ograničen – trenutno postoji samo 16 kina širom SAD-a koja imaju potrebnu opremu. Zapravo, neka tržišta uopšte nemaju ni jedno kino, bez obzira na format prikazivanja. To je postalo očigledno ranije ove godine kada publika u Clarksdaleu, Mississippi – gdje se odvija radnja filma Sinners – nije imala priliku da film pogleda u svom gradu, sve dok jedan viralni apel nije doveo do posebne projekcije na kojoj je prisustvovao i sam reditelj Ryan Coogler.
Christopher Nolan već dugo ima misiju da filmove pretvori u velike događaje (Izvor: Getty Images)
Dodatno, cijene karata za Imax i Imax 70mm projekcije su znatno više, što može učiniti ovakav način stvaranja medijske pompe isključujućim – a to je prije nego što se uzme u obzir preprodaja karata po enormnim cijenama od strane preprodavača. Prema riječima Singha, to je jedan od ključnih problema ove vrste prodaje karata ako bi se primjenjivala i ubuduće. „Ako Imax ne iskoristi ove podatke za širenje svoje mreže kina, prodavanje karata unaprijed može stvoriti tržište preprodaje, što bi moglo dovesti do vrtoglavog rasta cijena karata za rane projekcije,“ kaže on.
Čak ni neki Nolanovi fanovi nisu uvjereni u ovu marketinšku strategiju prodaje karata. Filmofil iz Chicaga Jack Cunningham je u prošlosti rado putovao tri sata do Indianapolisa (najbližeg Imax kina) kako bi pogledao tri prethodna Nolanova filma – "Tenet"(Načelo), "Interstellar"(Međuzvjezdani) i "Oppenheimer" – u 70mm formatu. Ali nije bio zainteresovan da sada kupi karte za "The Odyssey", nazvavši to „marketinškim trikom“. „Sama ideja da moram razmišljati gdje ću biti za cijelu godinu unaprijed kako bih kupio karte za neki film – to mi je jednostavno smiješno,“ kaže on.
Iako se prodaja karata za film "The Odyssey" pokazala uspješnom, Arrington kaže da je malo vjerovatno da će to postati standard za hollywoodske blokbastere. „Ne mislim da će se to dešavati sa svakim filmom,“ kaže ona, „jer jednostavno – svaki film nije dovoljno dobar.“
federalna.ba/BBC