Obilježena godišnjica zločina nad 15 hrvatskih civila i 8 vojnika u Trusini
Obilježena je 31. godišnjica zločina u selu Trusina nad mještanima hrvatske nacionalnosti i pripadnicima HVO-a, koje su počinili pripadnici Jedinice za specijalne namjene Zulfikar Armije RBiH. U znak sjećanja na 23 žrtve, na spomen-obilježju u Trusini vijence i cvijeće su položili članovi porodica ubijenih i brojne delegacije. Zločini počinjeni u Trusini su jedno od najvećih stradanja Hrvata u općini Konjic, u kojima je ubijeno 15 hrvatskih civila i osam ratnih zarobljenika pripadnika HVO-a.
Na spomen-ploči u Trusini 23 imena. Žrtve su to zločina počinjenog 16. aprila prije 31 godinu. Mještanima ovog sela svake godine ovaj datum probudi staru bol i oživi sjećanje na ono što im se tada dogodilo. I sada, mnogo godina kasnije, glasovi porodica žrtava i preživjelih mještana probudili su uspavane emocije i sjećanje na ono što se dogodilo.
“Uvijek jednako teško, pogotovo na današnji dan. Bila sam tu prije na tjedan i zadnja sam izašla odavde s djecom i mužem. Trebala sam roditi”, kaže Danica Marić.
“Tog jutra 16. travnja 1993. godine mi smo zaprimili njihovu zapovjed da u Trusini treba ubiti sve što je hrvatsko, a što je muško. Do kolijevke pa nadalje”, navodi Ante Krajinović.
Nekada živo selo danas je prazno.
“Selo je prazno. Imaju jedna-dvije obnovljene kuće, ali ti ljudi su umrli. A i ne vidi se od drveća koje je naraslo koliko je nekad bilo selo”, ističe Dragica Tomić.
Ipak, iz Trusine svake godine šalje se univerzalna poruka mira. Poruka da se samo uvažavanjem svih žrtava može postići trajni mir. Dobar primjer ovakve prakse šalje Centar za nenasilnu akciju Sarajevo – Beograd, koji svake godine obilaze spomenike svim žrtvama. Tako su i ove godine njihovi članovi prisustvovali obilježavanju godišnjice zločina nad hrvatskim stanovništvom u selu Trusina, ali i bošnjačkim žrtvama u Ahmićima, koji su se dogodili na isti dan iste godine.
“Nalazimo smisao u tome da sve lokacije gdje je počinjen ratni zločin zajedno obilazimo i da pošaljemo univerzalnu poruku da svaka žrtva zaslužuje poštovanje i na svim mjestima možemo zajedno odavati poštu i da to ne treba da ne bude ni nacionalno ni vjerski”, poručuje Amer Delić, član Centra za nenasilnu akciju Sarajevo – Beograd.
Ipak, da bi se bol ublažila, neophodno je i kazniti one koji su tu bol i izazvali, istakli su okupljeni.
“Nažalost, 31. godinu poslije tog događaja pravosudne institucije još nisu odradile svoj posao. Svi oni koji su počinili ovaj zločin nisu privedeni licu pravde i to je ono što ponavljamo svake godine”, kaže Tomislav Martinović, predsjedavajući Doma naroda FBiH (HDZ).
Za zločine u Trusini do sada je osuđeno pet osoba i izrečeno je ukupno 55 i po godina zatvorske kazne. Pred Sudom Bosne i Hercegovine pravosnažno su osuđeni Nihad Bojadžić na 15 godina, Edin Džeko na 13, Rasema Handanović na 5 i po, Mensur Memić na 10 i Nedžad Hodžić na 12 godina zatvora. Za zločin u Trusini optužen je i Zulfikar Ališpago. Postupak protiv Ališpage razdvojen je zbog njegovog zdravstvenog stanja 2014. godine u odnosu na ostale optužene. Ovaj predmet pravosnažno je okončan 2017. godine. Dok su se molili za duše stradalih, okupljeni su također molili za pravdu, tako da se ovaj tamni trenutak prošlosti ne zaboravi i nikada više ne ponovi.
federalna.ba