Prilog: Amra Ličina

Očekuje nas „hladna zima“: Tržište peleta u BiH nestabilno

Grijna sezona se bliži, a stručnjaci najavljuju hladnu zimu zbog obustave isporuke ruskog plina Evropi uslijed rata u Ukrajini. S plinom će rasti i cijene struje, uz galopirajuću inflaciju, stoga se potiče prelazak na alternativne izvore energije. Tržište peleta u Bosni i Hercegovini, nakon početka rata u Ukrajini, veoma je nestabilno i cijene ovog energenta se mijenjaju iz dana u dan, a trenutno su pelet i drugi energenti u našoj zemlji dvostruko i više skuplji u odnosu na prošlu godinu.

 

Iako je Vijeće ministara BiH još sredinom juna uvelo privremenu zabranu izvoza drva i peleta, što je trebalo dovesti do sniženja cijena ogrjeva u Bosni i Hercegovini, nakon skoro dva mjeseca od odluke, situacija je nepromijenjena. Cijene su i dalje visoke ako je obećano drugačije. Staša Košarac, ministar vanjske trgovine i ekonomskih odnosa BiH:

„Ova mjera je ograničenog karaktera i mjera će biti na snazi do kraja devetog mjeseca, odnosno ova mjera se odnosi ukupno na period od 90 dana. To u prevodu znači da će biti zabrana izvoza i oblovine i peleta i ogrjevnog drveta iz jednog prostog aspekta i razloga. S obzirom na to da smo imali jednu širu konsultaciju u vezi s tim, treba istaći da je pelet, čini mi se, poskupio 155 posto u odnosu na period prošle godine, a da je, recimo, samo izvoz povećan za prvih pet mjeseci ove godine u odnosu na period prošle godine za 78 posto sa tendencijom daljnjeg povećanja.“

 

A do povećanja cijene peleta i cijepanog ogrjevnog drveta je došlo uprkos spomenutim mjerama. Prema informacijama Federalne uprave za inspekcijske poslove, trgovci nabavljaju pelet po cijeni od 190 do 454 KM po toni, a prodaju ga u maloprodaji po cijeni od 500 do 695 KM po toni, a u nekim slučajevima i po 750 KM. Cijepano ogrjevno drvo trgovci nabavljaju po cijenama od 51 do 123 KM po kubiku, a prodaju ga po cijeni od 110 do 255 KM po kubiku.

Iz kompanije Drvosječa potvrdili su da nije došlo do planiranog snižavanja cijena, te da je cijena ogrijeva opet porasla, a za to su naveli nekoliko razloga. Muhamed Helać, predstavnik kompanije Drvosječa Sarajevo:

„Na cijenu peleta je uticala i cijena goriva, jer je gorivo prisutno u čitavom lancu proizvodnje jednog drvenog proizvoda, a samim tim i ogrjeva, odnosno peleta, tako da je to najviše utjecalo na cijenu peleta, ali i drugih energenata. Pored toga, imamo i stalni rast cijene folije u koju se pakuje pelet, a tu je i svakako rast cijene čelika, s obzirom na to da se dosta dobar dio potrošnog materijala u proizvodnji peleta pravi upravo od čelika.„

 

Ekonomski analitičar Zoran Pavlović smatra da je alternativno rješenje da se krene u domaću proizvodnju peleta, koja neće biti orijentirana na izvoz. Što se tiče mogućih snižavanja cijena, nije optimističan:

„Cijena peleta teško će biti niža, a oni koji je prodaju na tržištu traže više nego što bi je dobili u izvozu. Zato što računaju, ako dođu u situaciju da izvezu, onda će dobiti tih nekih, naprimjer, 350 eura ili 700 maraka, a u međuvremenu, kada ga prodaju ovdje, nama, našim kupcima, onda to ne može biti baš mnogo niže od te neke prethodno dogovorene ili definisane cijene za pelet u inostranstvu.“

Iako je grijanje na pelet jedno od ekološki najprihvatljivijih, zbog visoke cijene sve je više onih koji odustaju od ovakvog vida grijanja, a potražnja za aparatima za grijanje na struju sve je veća. Međutim, generalni direktor Elektroprivrede BiH Admir Andelija smatra da električna energija ne može biti alternativa grijanju:

 To nije ni ekonomski, ni tehnološki, ni ekološki prihvatljivo. Naši termoblokovi su stari i njihov stepen iskorištenosti je oko 30 posto, što znači da od 1.000 tona uglja samo oko 300 bude pretvoreno u energiju, a ostalo je gubitak.“

 

Zbog energetske krizeu cijeloj Evropi, izvoz uglja iz Bosne i Hercegovine je u prvih sedam mjeseci povećan duplo u odnosu na isti period prošle godine. Povećani izvoz i ono što je trenutno na sceni, govori da je od cjelokupnog izvoza uglja iz BiH gotovo 90 posto otišlo prema Srbiji. I pored dobiti koja je neupitna, s ovim se otvara dodatni problem u Bosni i Hercegovini, jer veliki broj građana neće moći doći do ovog energenta. Što se tiče reakcije vlasti, kao i u slučaju stalnog rasta cijena prehrambenih artikala, ona je u potpunosti izostala.

pelet grijanje Federalni radio
Vijesti u 17 Federalni radio
0 28.03.2024 16:53
sport Federalni radio
0 28.03.2024 16:29
sport Federalni radio
0 27.03.2024 23:22
Vijesti u 22 Federalni radio
0 27.03.2024 21:42
Vijesti u 17 Federalni radio
0 27.03.2024 17:56
sport Federalni radio
0 27.03.2024 17:55