NSRS od 'zahtjeva' do 'smatranja' - igra riječima s istim ciljem
Narodna skupština RS-a usvojila je redigovane zaključke na posebnoj sjednici, a u vezi s Informacijom o urušavanju pravnog poretka kršenjem Dejtonskog mirovnog sporazuma i prijedlozima zakona o graničnoj kontroli i zaštiti ličnih podataka. Prvobitne zahtjeve o navedenom preinačili u smatranje. Igra riječima - s istim ciljem. I ništa što već nismo vidjeli. No, pitanje je do kada će na ovaj način i bez posljedica NSRS djelovati, a sve s ciljem zaštite jednog lica.
Još jedna u nizu posebnih sjednica i historijskih zaključaka. Jedni najavljeni, drugi usvojeni. Blaži, ali i dalje politički opasni. Na sceni otvoreno miješanje u rad pravosudnih organa države. Tako jednim od zaključaka traže da se Milorad Dodik i direktor Službenog glasnika ne odazivaju pozivima Suda Bosne i Hercegovine dok Milorad Dodik ne ozdravi.
Traži se, ponovo, da predstavnici RS-a u institucijama Bosne i Hercegovine prekinu s bilo kakvim donošenjem odluka osim onih koje se tiču prenosa nadležnosti, a sve dok Evropska unija ne obezbijedi pravične uslove suđenja u Bosni i Hercegovini.
Takođe, u jednoj od tačaka se konstatuje da se protiv Dodika vodi politički montiran proces, a koji se zasniva, navode, na nezakonito nametnutim odlukama Christiana Schmidta iz razloga jer su predstavnici RS-a postupali isključivo u skladu s ustavnim i zakonskim ovlaštenjima i obavezama u okviru zakonodavnog postupka čiji je nosilac NSRS, te u skladu s tim zahtijeva od istih da odmah obustave suđenje.
“Ako ne reagujemo, mi smo saglasni s tom tiranijom nad nama. Dakle, moramo reagovati. Proći će neko vrijeme i neke generacije će ovo možda završiti, ako budu bolje od nas”, rekao je Nenad Stevandić, Predsjednik NSRS-a (US).
Zanimljivo je da je posebna sjednica sazvana dan prije zakazanog nastavka suđenja Miloradu Dodiku. Suđenje je odgođeno, ali ne i sjednica. Međutim, za razliku od prvobitno planiranih zaključaka koji su bili ponuđeni prije početka sjednice, u finalnoj verziji je izbačen zaključak koji zahtijeva prekid evropskih integracija do uspostavljanja vladavine prava u Bosni i Hercegovini.
“Nije moguće pričati o kretanju ka EU, a imate neizabranog stranca koji, umjesto parlamenta, donosi zakone. To ne postoji nigdje, mi smo izuzetak”, kazala je Željka Cvijanović, članica Predsjedništva BiH.
Jednim od zaključaka traži se da budu poništeni akti proistekli iz neustavnih radnji stranog pojedinca. Osuđuje se i miješanje Tužilaštva BiH u rad Narodne skupštine Republike Srpske.
Opozicija je navela kako je cijela posebna Skupština sa zaključcima organizovana kako bi se odbranio jedan pojedinac u Republici Srpskoj.
“Vama institucije Bosne i Hercegovine ne služe da bi se štitili interesi RS-a već da bi se bogatila klijentilistička mreža i elita. Da li je igdje o Zakonu o graničnoj policiji spomenut ključni problem Granične policije, a to je šverc droge i svega ostalog? Nije, jer to vas ne interesuje”, istakao je Nebojša Vukanović, poslanik Liste za pravdu i red u NSRS-u.
“Problem je poistovjećivanje s RS-om. Vi ćete usvojiti ove zaključke, a ne znate šta ćete sutra s RS-om u zavisnosti od toga šta će biti s Miloradom Dodikom. E, to je problem. Šta ćete ako Milorad Dodik, a spreman je na to, krene dolje, a ja mu to ne želim”, navela je Jelena Trivić, predsjednica Narodnog fronta.
Svi usvojeni zaključci stupaju na snagu danom donošenja. Neke od usvojenih zaključaka Skupština je ranije donosila u sličnoj formi, ali nikada nisu zaživjeli. Bit će zanimljivo vidjeti kakva će biti nova reakcija Suda i Tužilaštva BiH.
federalna.ba