Entitetska skupština ucijenila evropski put BiH, državne institucije pred blokadom
Narodna skupština RS-a ucijenila je i evropski put Bosne i Hercegovine. Dok Evropska unija, kako navode, ne osigura pravičnost u suđenju Miloradu Dodiku, evropski put ide na pauzu. Potez koji prolazi u sjeni rušenja ustavnog poretka zaključci su koji se odnose na evropske zakone o graničnoj kontroli i zaštiti ličnih podataka. Na reformske zakone žele da konačni sud daje administrativna jedinica. Pri tome podsjećamo da su posljednja dva zakona u Vijeću ministara Bosne i Hercegovine usvojena i glasovima ministara iz RS-a. Zaključci NSRS-a bh. parlamentarce nisu iznenadili, ali su, prema mišljenju mnogih, sve opasniji. Osim blokade evropskog puta prijeti se i blokadom rada državnih institucija.
Dva zakona koja su trebala odblokirati sredstva iz Plana rasta, po svemu sudeći, ostat će prepreka na tom putu. Za poslanike njihovo usvajanje predstavljalo bi prijenos nadležnosti. Zbog toga će se ubuduće o zakonima prvo izjašnjavati Narodna skupština, a tek onda Parlamentarna.
“Narodna skupština obavezuje Vladu RS-a da u roku od 30 dana uputi u proceduru zakon kojim bi bila uređena procedura razmatranja pitanja o kojima odlučuje Parlamentarna skupština BiH na način da se o istima prethodno izjasni NSRS”, zaključak je NSRS-a.
“Ono što se dogodilo u NSRS-u ne vodi nigdje. Odnosno, vodi u devedesete. Svašta smo mogli naučiti iz toga: kako se iz Srbije naručuje podizanje tenzija u Bosni i Hercegovini kako bi se skrenula pažnja javnosti u Srbiji sa onoga šta se tamo događa. Vidjeli smo unutarfrakcijske borbe unutar SNSD-a i njihovih partnera. Vidjeli smo i pravo lice opozicije, koja se predstavlja kao proevropska alternativa Dodiku, a koja je inicirala sve ovo”, ističe Predrag Kojović, poslanik NS-a u Predstavničkom domu BiH.
“Zaključci usvojeni u NSRS-u neće doprinijeti evropskoj perspektivi Bosne i Hercegovine nego će dodatno unijeti podjele u institucije vlasti na nivou Bosne i Hercegovine. Mislim da je to opasna aktivnost. Tek nas tu očekuje puno posla, što podrazumijeva da svoje zakonodavstvo uskladimo s pravnom stečevinom EU. A da bi se to desilo, moramo zajedno sarađivati i uvažiti postojeću ustavnu strukturu”, kaže Albin Muslić, poslanik SDP-a u Predstavničkom domu BiH.
Zbog sve oštrijih prijetnji iz NSRS-a, reakcija međunarodne zajednice treba biti oštrija, ocjena je sagovornika, jer su dosadašnju prevazišle nove ucjene. Samo na taj način Bosna i Hercegovina se može pokrenuti na integracijskom putu.
“Ovi ljudi - Milorad Dodik i njegova politika - svaki ustupak smatraju kao slabost i onda traže više poslije toga. Ne postoji drugi put, a najbolji put su finansijske sankcije koje su, vidimo po cijelom svijetu, sredstvo za politički pritisak”, ističe Safet Softić, delegat u Domu naroda BiH (SDA).
“Ovo je još jedan pokušaj destabilizacije i političke i sigurnosne u Bosni i Hercegovini. Pozivam međunarodnu zajednicu da budno prati, jer s obzirom na naš ustavni sistem i složenost ustavne strukture, institucije Bosni i Hercegovini nisu dovoljno jake da se na kvalitetan način postave prema ovom slučaju”, poručio je Jasmin Emrić, poslanik NES-a u Predstavničkom domu BiH.
Umjesto približavanja EU ovakvim politikama i zaključcima BiH je sve udaljenija. Pitanje je samo šta slijedi, adekvatan odgovor međunarodne zajednice ili nove ucjene iz RS-a. Jedno ili drugo - blokada bh. institucija je sve izvjesnija.
federalna.ba