Video Player is loading.
Current Time 0:00
Duration -:-
Loaded: 0%
Stream Type LIVE
Remaining Time -:-
 
1x
    • Chapters
    • descriptions off, selected
    • captions off, selected
      videoprilog Nadije Živojević (Federacija danas)

      Druženje rediteljica i reditelja povodom Dana Hajrudina Šibe Krvavca

      Udruženje rediteljica i reditelja u BiH i ove godine tradicionalno obilježava Dan Hajrudina Šibe Krvavca, za kojeg kažu da je pomjerio granice bh. kinematografije. Tim povodom je organizirano novogodišnje druženje sa članovima Udruženja u Filmskom centru Sarajevo.

      Svojom snažnom autorskom ličnošću, zajedno sa rijetkom zanatskom vještinom i smislom za priču u funkciji emocionalnog angažovanja publike, Šiba je autor koji je jugoslavenskoj i bh. kinematografiji donio potpuno novu vrijednost. Njegovim koracima i danas korača Udruženje rediteljica i reditelja u BiH.

      „To što smo mi uradili zajedno, ja sam na to u svom životu ponosan. Ponosan sam i na ovo što sam čuo da kolege rade. Ponosan sam i na ono što i ja radim. Ponosan sam i na ono što ćemo uradiiti. Jer mi volimo da radimo filmove i mi znamo da radimo filmove. Znamo - i to kad kažemo znamo, valorizujemo domaćim uspjehom u kino dvoranama“, kazao je Pjer Žalica.

      Šiba je, kako kažu, odlučno podržavao mlade. U tom duhu Udruženje, osim slavljenja filmske umjetnosti, želi da podstakne inspiraciju i svijest novih generacija organizirajući projekte i razgovore, kao što je okrugli sto za mlade pod nazivom Režija u savremenim tokovima.

      „I važno je, ja mislim, reći da kontinuitet produkcije generira uspjeh. Ako nemamo kontinuitet, nećemo imati ni raznolikost. Svi ovi mladi ljudi s kojim ćemo danas razgovarati o njihovoj perspektivi će donijeti jedan svoj pogled, novi pogled - i zato je taj kontinuitet, stabilnost u produkciji filma jako važna“, izjavila je Aida Begić.

      Iz Udruženja je naglašeno da u opusu onoga što je snimljeno i producirano i popisa filmova naslijeđenih od prethodnih producentskih kuća oni posjeduju više od 90 igranih filmova i više od 1.000 naslova dokumentarnih, animiranih, kratkih igranih filmova i arhivskih materijala, a bh. filmsko blago je proglašeno nacionalnim.

      federalna.ba

      Udruženje reditelja i rediteljica BiH Hajrudin Šiba Krvavac
      Udruženje reditelja i rediteljica BiH
      0 28.11.2023 10:40
      Valter brani Sarajevo Hajrudin Šiba Krvavac
      0 20.04.2022 08:52
      Hajrudin Šiba Krvavac
      0 22.12.2021 21:42