Nova nada da će projekat izgradnje regionalnog vodovoda Plava voda dočekati pozitivan epilog
Projekat izgradnje regionalnog vodovoda Plava voda kojim bi iz Travnika pitkom vodom bila snabdjevena Zenica, ali i tri općine iz Srednjobosanskog kantona, prošao je faze od ideje do politizacije, ali još nije stigao do najvažnije – realizacije. Posljednji pomirljivi tonovi dva nivoa vlasti u Zeničko-dobojskom kantonu stvorili su nadu da će 22 miliona vrijedan višedecenijski projekat, čiji su finansijeri EBRD i CEB, ipak dočekati pozitivan epilog - naravno, ukoliko bude dovoljno političke volje.
Višedecenijska ideja da se sa ovog vodozahvata Plava voda usmjeri u cijevi i osigura pitka voda za tri općine i jedan grad bila je proteklih godina unazad talac pravnih nedaća i zakulisnih političkih igranki. Posljednjih dana projekat je, čini se, reanimiran.
„Mislim da se ponovo napravilo jedno ažuriranje voljnosti da se nastavi projekat i to bih smatrao najvećim benefitom. Za projekat Plava voda je potrebno 7 strana i plus preduzeće. Ovaj ples moramo plesati svi, što podrazumijeva da svi moramo izvršavati obaveze pravovremeno", istakao je Ernad Granić, v.d. direktora JP Regionalni vodovod Plava voda.
Vlast u Zeničko-dobojskom kantonu 2017. donosi odluku o kreditnom zaduženju. Dvije godine se čekalo na potpisivanje ugovora sa EBRD-om, isto toliko da se otkoče pravne zavrzalame izdavanja mjeničnih garancija. Upravo izdavanje garancija federalnog Fonda za zaštitu okoliša otvara još jedan od političkih sukoba na relaciji Grad Zenica – Kanton. Pljuštale su optužbe za blokade, pa je EBRD morao zavrtati ruke, pronalazi se istovjetno rješenje i za CEB-ov kredit.
„Jedini način da se odblokira projekat Plave vode je da Vlada ZDK izmijeni odluku Skupštine ZDK oko zaduženja, član 8, da iz člana koji je precizirao da svi učesnici u postupku daju garancije isključimo Fond kao donatora. Još ni SBK nije potpisao podugovor o zajmu sa Federacijom za CEB-ova sredstva, još ni federalni Fond nije potpisao ugovor“, kaže Mirnes Bašić. v.d. premijera ZDK-a.
U vakuum prostoru traženja rješenja, na sreću, nije se izgubila zainteresiranost Srednjobosanskog kantona. Tamošnji premijer tvrdi - pravni akti supravovremeno doneseni, izabran nadzorni organ, tenderi za izvođača radova i projektnu dokumentaciju u toku pa bi se uskoro trebalo početi raditi na terenu.
„Mi smo za Plavu vodu sve obezbijedili, nemamo mi tih zamjerki koje je imao ZDK jer su ušli u jednu proceduralnu grešku u svojoj odluci gdje su trebali dati i tražiti garancije od Fonda koji ne može izdati granacije“, objašnjava premijer SBK Tahir Lendo.
U prvobitnom planu međukantonalnog projekta zainteresirane strane ostali su Travnik, Novi Travnik i Busovača i Zenica. Odustajanje Viteza, koji bi, ako se lokalna vlast odluči, ponovo mogao ući u igru, nije znatno ugrozilo do sada izvršene obaveze. Strani kreditori su do sada imali razumijevanja, ostalo je na ovdašnjim vlastima da opravdaju više puta ponavljane izjave da im je Plava voda potrebna kao dugoročno rješenje za vodosnabdijevanje.
federalna.ba