Nikolić: Golovi su "šlag na tortu", jer sam vjerovala u ekipu i nakon što sam promašila penal

Ženska nogometna reprezentacija Bosne i Hercegovine upisala je danas u Trening centru Nogometnog saveza BiH u Zenici protiv Malte rezultatom 2:1 (0:1) i drugi trijumf u sklopu kvalifikacija za Evropsko prvenstvo 2025. godine u Švajcarskoj, s kojim su, sada, izbile i na drugo mjesto grupe B3 Lige B.

Bio je to ujedno i drugi trijumf „Zmajica“ pod vodstvom novog selektora Selvera Hodžića, nakon što su prva dva aprilska kvalifikacijska meča izgubile u gostima kod Portugala (0:3) i u Zenici protiv Sjeverne Irske (1:3) te bile jedina ekipa bez bodova u grupi B3.

Oba gola za preokret postigla je kapitenica Milena Nikolić, koja je u drugom minutu sudijskog dodatka prvog poluvremena danas promašila penal, a pobjedonosni gol lijevom nogom sa oko 12 metara postigla je u četvrtom minutu sudijskog dodatka.

Prethodno je, na 1:1, glavom poravnala u 64. minuti te anulirala prednost gošći, koje su vodile od 10. minute. Bio je to i prvi gol u ovim kvalifikacijama za tim Malte, koji je postigla Maria Farrugia.

-Vjerovala sam u moju i u igru cijele ekipe. Vjerovala sam da možemo pobijediti i, naravno, presrećna sam. Pogotovo poslije promašenog penala, gdje sam postigla dva gola i dovela svoju ekipu do pobjede - kazala je Nikolić.

Nikolić je u pet dana postigla tri, odnosno sva tri gola za bh. tim u dvomeču protiv Malte, koji su vrijedni šest bodova.

- Moram da kažem da su ovi golovi „šlag na tortu“ - ja bih rekla dobre igre cijele ekipe, jer iza svakog gola stoji, naravno, dobar rad cijelog tima. Upisali smo jako bitnih šest bodova u ovoj kvalifikacionoj grupi i vratili se u trku, hajde da kažem, baraž za Evropsko prvenstvo - smatra Nikolić.

Strpljenje, borbenost i želja isplatili su se pobjedama u samom finišu meča - na Malti je pobjednički gol postigla u 88., da danas u četvrtom minutu sudijskog dodatka. Današnju su pobjedu platile i s četiri žuta kartona, dok gošće nisu dobile nijedan.

- Nekako, iz godine u godinu, gradili smo našu igru i to strpljenje, koje je jako bitno u ovakvim utakmicama. Vidili smo danas, i kada gubimo, zadržali smo mir i strpljenje. Vjerovali smo u našu igru do samog kraja, koja se, naravno, isplatila. Došli smo do preokreta - kazala je Nikolić.

Portugal je, ističe, favorit grupe B3, ali se nada da će u posljednjem kolu u Sjevernoj Irskoj, u susretu koji se igra 16. jula, revanširati se Irkinjama za aprilski poraz u Zenici (1:3) te u direktnom duelu ovjeriti drugu poziciju.

Nada se, dodala je, kako će sve biti na okupu za tu utakmicu, kao i za utakmicu protiv Portugala, koja se 12. jula igra u Zenici.

- Ja sam već jučer na pres-konferenciji rekao da će biti vrlo teška utakmica, jer one nisu imale šta da izgube. One su išle da iskoriste naše greške, što smo već znali da će raditi, i dale su nam gol. Ali, mi smo ostali mirni, jer znali smo da ekipa ima kvalitet da preokrenemo utakmicu. Kao što sam rekao i na Malti, ali ovo je, čini mi se, još slađa pobjeda i tri boda - kazao je selektor Hodžić.

Upravo zbog načina na koji su, a poslije dva neugodna uvodna poraza, savladali u dva meča Maltu, čini se da selektor polako dobija ono što je tražio i priželjkivao od svog tima - borbu do kraja i pobjede, a da golove daju napadači.

- Mislim da smo mogli i ranije da damo gol. Prije nego su one dale gol, mi smo imali 100 posto šansu. Ja sam znao da imamo kvalitet i kada imate i napadačicu kao što je Milena, koja iz najmanje greške postigne gol, ali možda je to tako trebalo i da bude- kazao je Hodžić.

Predstoji im, najavljuje, analiza ovih utakmica te da se što bolje spreme za Portugal, koji će sigurno kazniti sve greške. Selektor Hodžić, kaže, ne razmišlja puno o zadnjem meču u Sjevernoj Irskoj, jer želi i protiv Portugala da odigraju dobru utakmicu te, ako dođe više navijača, da prirede i spektakl.

Večeras će u okviru grupe B3 Sjeverna Irska ugostiti vodeći Portugal, koji u prva tri kola nije primo nijedan gol. BiH do kraja kvalifikacija ima još odigrati na domaćem terenu protiv Portugala (12. jula) te u gostima kod Sjeverne Irske (16. jula).

Tabela nakon nepotpunog 4. kola: Portugal 9 (-1), BiH 6, Sjeverna Irska 4 (-1), Malta 1 bod.