Nije pojašnjeno na koji način se planira vršiti preraspodjela novca
Je li Federacija BiH na korak do budžeta? Vlada je po hitnom postupku u posljednjim danima mjeseca utvrdila, pa jednako hitno Parlamentu proslijedila prijedlog. Iznosi rekordnih 8,25 milijardi maraka. Rekordna izdvajanja za infrastrukturu, socijalnu i zdravstvenu zaštitu. Predviđeno je 50 miliona maraka za poplavljenja područja, a 100 za preduzetnike, ali nije precizirano koje. Stavke nabrojane, ne i obrazložene jer prostora za to u medijima poslatoj videoporuci nije bilo. A, njega će morati dati bar parlamentarcima na vanrednoj sjednici 28. januara.
Vlada Federacije Bosne i Hercegovine utvrdila prijedlog budžeta za 2025. godinu
Hitna izrada budžeta, utvrđena po hitnoj proceduri na Vladi Federacije i isto tako upućena u parlamentarnu proceduru. 8,2 milijarde maraka, rekordni Budžet za Federaciju BiH. Sve u svrhu provedbe planiranih programa podrške privredi, zdravstvenom sektoru, penzionerima i drugim socijalnim kategorijama.
Budžetom su posebno zadovoljni iz ministarstva poljoprivrede za čiji resor su planirana 183 miliona maraka, što predstavlja povećanje za 4,3 posto u odnosu na prethodnu godinu.
„Ovaj budžet je jasna poruka da ova vlada stavlja poljoprivredu u fokus svojih prioriteta i da je spremna da ulaže u održivu poljoprivrednu proizvodnju, inovacije i projekte koji će doprinijeti unapređenju poljoprivrednog sektora u Federaciji BiH“, kazao je ministar poljoprivrede, vodoprivrede i šumarstva FBiH Kemal Hrnjić (NiP).
Kako je i prethodno premijer obećao, Budžetom je planirano i 100 miliona maraka subvencija za preduzetnike kao vid pomoći za povećanje minimalne plate. Međutim, nigdje se ne spominju mikro, mala i srednja preduzeća. U snimljenom saopćenju Vlade koji su dostavili medijima nije bilo pojašnjenja na koji način se planira vršiti preraspodjela novca, kao ni ko će to činiti, što je već jedna od zamjerki koju vide ekonomski stručnjaci.
Svetlana Cenić: Od povećanja minimalne plate profitirat će isključivo država
„U kom obimu? Kakav procenat? Koja zaštita? Izgubiš na ćupriji, dobiješ na mostu. Ili izgubiš dva puta da bi dobio jednom. Komplikuje se procedura. Ko će odlučivati o toj isplati poticaja, odnosno subvencija? Kad će biti isplaćivano? U kom obimu? I to neko treba zaraditi - ko će zaraditi? To će opet zaraditi ta ista privreda“, kaže ekonomska ekspertica Svetlana Cenić.
Mnogo pitanja ostalo je pod upitnikom. Ni za parlamentarce koji bi trebali odlučivati o budžetu još nikakvo obrazloženje nije stiglo. Informacija za sada onoliko koliko Vlada smatra dovoljnim za održavanje hitne sjednice Zastupničkog doma. Ono što su ponudili, s druge strane, upućuje na to da od fiskalne refome za sada nema ništa.
„Shodno daleko većoj i značajnijoj projekciji, rekordnoj projekciji prihoda, jasno je da je Vlada odustala unaprijed od fiskalne reforme, odnosno da se ne planiraju fiskalne reforme za ovu godinu. Barem se to može isčitati, po nekoliko informacija koje su izašle u vezi s prihodovnom i rashodovnom stranom ovog budžeta“, navodi Admir Čavalić, zastupnik SBiH u Parlamentu FBiH.
Predsjedavajući Zastupničkog doma FBiH Dragan Mioković (NS) ističe kako tekst budžeta još nije vidio
Mioković: Rasprava o budžetu za 2025. godinu na vanrednoj sjednici 28. januara
„Nisam u mogućnosti komentarisati bilo šta u vezi s njim, posebno ne nešto što ni Vlada koja ga je usvojila nije obrazložila. Očekujem raspravu na sjednici i pretpostavljam da će budžet biti usvojen. Do ovog momenta budžet još nije stigao u Parlament“, kazao je on.
Usvajanje budžeta zasigurno neće zaobići višesatnu raspravu na sjednici, na koje smo inače navikli. Već sada na to upućuje opozicija koja smatra da se visokim subvencijama ostavlja i prostor za političku korupciju ili druge manipulativne radnje. Do sada je praksa pokazala kada god se dijeli javni novac - s njim u paketu idu i afere.
federalna.ba