Iz Vlade FBiH najavili budžet po hitnom postupku, cifra trenutno nepoznata
Na zahtjev Vlade Federacije koja je iz parlamentarne procedure povukla Prijedlog odluke o privremenom finansiranju za period januar-mart, otkazana je sjednica Zastupničkog doma Federacije. Umjesto o privremenom finansiranju, zastupnici bi krajem mjeseca trebali raspravljati o budžetu. Prijedlog Vlade tek treba biti dostavljen, u kojem iznosu još je nepoznanica. Jedno je sigurno, po hitnom postupku.
Privremenog finansiranja neće biti. Odluka je bila spremna, pa povučena. Umjesto nje finalizira se prijedlog budžeta, koji će i ove godine u hitnu proceduru. Cifra trenutno nepoznata, ali vodeći se time da je iznos indirektnih poreza rastao, očekivanja su da će rasti i budžet. No, koliko tačno i za koga - saznat ćemo tek narednih dana, možda početkom naredne sedmice, kada bismo, konačno, trebali vidjeti koliko je Vlada planirala na prihodovnoj, a koliko na rashodovnoj strani.
“U obrazloženju takve odluke Vlade Federacije BiH stoji da je budžet pripremljen i da će u najskorije vrijeme biti dostavljen Parlamentu. Prema informacijama koje imam, to bi trebalo biti naredne sedmice. Ukoliko bude dinamika dostavljanja budžeta ovakva, moj plan je da za 28. u 9 sati ujutro zakažem vanrednu sjednicu na kojoj ćemo razmatrati budžet”, rekao je Dragan Mioković, predsjedavajući Zastupničkog doma FBiH (Naša stranka).
Budžet, dakle, očekujemo krajem mjeseca. Zakon o budžetu kaže da je on pred zastupnike trebao najkasnije 5. novembra prošle godine. Dok dio pozicije razlog za kašnjenje nalazi vanrednoj situaciji uzrokovanoj poplavama, dio smatra da opravdanja nema. Opozicija, s druge strane, poručuje da amandmanska djelovanja ne mogu nadomjestiti izostanak šire javne rasprave.
“Uključujući sve ono što smo imali u toku prošle godine, oktobarske poplave koje smo imali u dijelu Federacije, najviše u Jablanici, te da je potrebno planirati dodatna sredstva upravo i za obnovu tih područja, mislim da nije bilo realno očekivati da do 5. novembra bude dostavljen nacrt budžeta”, kaže Belmin Zukan, zastupnik SDP-a u Zastupničkom domu FBiH.
“Neodbranjivo se ne brani. Postoji Zakon o budžetu. Činjenicom da nismo ušli u javnu raspravu o samom budžetu nije nezadovoljna samo opozicija nego svi mi koji promišljamo o budžetu kao najvažnijoj tački”, navodi Mioković.
Mirsad Zaimović, šef Kluba SDA u Zastupničkom domu FBiH, smatra da je ovaj postupak Vlade FBiH ponižavanje Parlamenta i građana, jer, kako kaže, građani neće imati priliku izraziti svoj stav o budžetu i, putem svojih zastupnika, taj budžet poboljšati u vezi s vlastitim zahtjevima, interesima i prijedlozima.
Zastupnici će, istina, tokom rasprave moći amandmanski djelovati, no zadnju riječ dat će Vlada Federacije. Ona bi ovih dana trebala izaći i s prijedlogom pomoći poslodavcima nakon odluke o povećanju minimalne plate. Sve to bi trebalo biti sastavni dio budžeta, ali u kojem formatu i iznosu još ne znamo. Ne znamo ni kako Vlada misli pomoći oko 140.000 zaposlenih u obrtima i malim biznisima.
“Ovo će biti neki budžet koji gleda u nepredvidljivo i planira spram nepredvidljivog i po pitanju budžetskih prihoda, jer ne znamo koliko će FBiH prihodovati po osnovu ove odluke, i po pitanju budžetskih rashoda, jer ne znamo kako će djelovati sindikati. Odnosno, ne znamo koliko će rasti trošak javnog sektora u FBiH i drugih socijalnih naknada i pitanje penzionera”, kaže Admir Čavalić, zastupnik SBiH u Zastupničkom domu FBiH.
Mnogo pitanja za sada je bez odgovora. U Vladi danas zauzeti. Tek neformalna poruka da se priča o budžetu privodi kraju. Kratak komentar na kraju dao je Adnan Delić, ministar rada i socijalne politike (NiP):
“U proteklom periodu smo imali mnoge konsultacije s Ministarstvom finansija u kontekstu kreiranju budžeta za 2025. Što se tiče Ministarstva rada i socijalne politike, to smo već odavno na neki način završili.”
Dok čekamo da Vlada Federacije završi budžet i pošalje ga u parlamentarnu proceduru, podsjećamo da je onaj prošlogodišnji iznosio više od sedam milijardi i 400 miliona maraka.
federalna.ba