Nešić šokiran odgovorima ministra finansija i trezora BiH
(Izvor: Arhiva)

Nešić šokiran odgovorima ministra finansija i trezora BiH

Zapanjen sam količinom nervoze i nepovezanim odgovorima ministra finansija i trezora BiH Vjekoslava Bevande kao i njegovim očekivanjem da sam vidovit, kazao je predjsednik DNS-a i poslanik u Predstavničkom domu Parlamentarne skupštine BiH Nenad Nešić.

On podsjeća da je 2. novembra prošle godine na protokol  PS BiH predao poslaničko pitanje o utrošku 42 miliona maraka namijenjenih saniranju šteta od pandemije korona virusa.

''Odgovor nisam dobio, pa sam pitanje ponovio juče. U svojoj reakciji, ministar me upućuje na to da mi je dostavio podatke o kirijama koje se plaćaju iz budžeta BiH za smještaj institucija BiH! Kakve veze imaju kirije sa pandemijom? Na kraju, ministar mi poručuje da pročitam Službene glasnike 65/20, 1/21, 2/21 i 6/21. Kako nisam vidovnjak, zaista u novembru nisam mogao znati šta će biti objavljeno u januaru,'' ističe Nešić.

Napominje da i ovaj odgovor, govori mnogo.

''Od 42 miliona maraka u prošloj godini je utrošeno svega 14 miliona i to tako što su prebačeni entitetskim budžetima i budžetu Brčko distrikta. Logično, postavlja se pitanje zašto je taj novac uopšte uziman od entiteta u budžet institucija BiH i zašto odmah kroz raspodjelu sredstava od PDV-a nije dodijeljen entitetima?'', pita Nešić.

On navodi kako je u januaru entitetima ponovo doznačeno 10.273.000 maraka.

Postavlja pitanje: ''Zašto su ta sredstva čuvana u budžetu do isteka godine, neiskorišćena, dok su se entiteti zaduživali i vodili bitku sa koronom?''

Ne misli, kako kaže, da je isključiva odgovornost na ministru Bevandi.

''Ona je prije svega na predsjedavajućem Savjeta ministara BiH Zoranu Tegeltiji i vjerujem da se i sam ministar Bevanda našao u neobranom grožđu,'' rekao je Nešić. 

On postavlja pitanje - Zar upravo Republika Srpska ne insistira na čuvanju nadležnosti!?

''Zašto onda Tegeltija sredstva za zdravstvo i pomoć privredi otima od entiteta i stavlja u budžet institucija BiH umjesto da ta sredstva budu planirana u budžetima entiteta, kantona i opština? Kako to da mi iz Republike Srpske deceniju nismo dozvoljavali da se budžet institucija BiH poveća za jednu marku, i to u vrijeme kada je bilo novca, a sada – kada su prilivi od indirektnih poreza u prošloj godini manji za 750 miliona KM što trpe entitetski i lokalni budžeti, budžet institucija BiH u prošloj godini povećan je za 30 miliona KM; a za ovu ga Tegeltija želi povećati još za 31 milion KM?'' – sve ovo saopštili su iz DNS-a.

federalna.ba/Lejla Džin

Nenad Nešić Vjekoslav Bevanda