Izmjena Trumpovog govora bila je 'greška u procjeni', kaže predsjedavajući BBC-a

Izmjena Trumpovog govora bila je 'greška u procjeni', kaže predsjedavajući BBC-a
(Izvor: Ilustracija/BBC)

Predsjedavajući BBC-a Samir Shah kaže da je montaža dokumentarca o Trumpu bila "greška u procjeni".

BBC najavljuje uskoro više detalja.

Više rukovodilaca BBC-ija podnijelo ostavke

Britanskom javnom servisu BBC prijeti kriza liderstva otkako je generalni direktor i šef Informativnog programa te korporacije danas podnio ostavku zbog kontroverznog dokumentarca emitiranog krajem oktobra prošle godine u kojem je govor predsjednika Sjedinjenih Američkih Država Donalda Trumpa izmijenjen i promijenjeno mu je značenje.

Trump je pozdravio ostavke generalnog direktora Tima Davieja  i šefice vijesti Deborah Turness , dok bi se predsjednik korporacije Samir Shah danas trebao službeno izviniti pred Odborom za informisanje Predstavničkog doma.

BBC je pod oštrim kritikama jer je, uoči predsjedničkih izbora u SAD-u održanih krajem prošle godine, emitirao dokumentarnu emisiju u kojoj je preuredio odlomak iz Trumpovog govora od 6. januara 2021. godine, uoči upada velikog broja njegovih pristalica u američki Kongres u Washingtonu kako bi spriječili objavljivanje rezultata tih izbora, koje je Trump izgubio.

U dokumentarcu su spojene dvije rečenice iz tog govora - početak jedne i kraj druge, izgovorene s razmakom od gotovo sat vremena, i čini se kao da Trump poziva svoje pristalice da s njim na čelu idu u Kongres i "bore se kao ludi".

U pismu zaposlenima, Davey je rekla da u dokumentarcu postoji "nekoliko grešaka" i da je zbog lične odgovornosti morao podnijeti ostavku na mjesto generalnog direktora.

Ternes je rekla da skandal s dokumentarcem šteti javnoj službi. "U javnom životu, lideri moraju biti u potpunosti odgovorni i zato se povlačim", rekla je zaposlenima, dodajući da su tvrdnje o pristrasnosti BBC-a lažne.

Na svojoj društvenoj mreži "Truth Social", Trump je podijelio članak britanskih novina "Daily Telegraph" o kontroverznom uređivanju njegovog govora i zahvalio mu se što je, kako tvrdi, "razotkrio korumpirane novinare".

"Ovo su vrlo nepošteni ljudi koji su pokušali utjecati na predsjedničke izbore (u SAD-u 2024. godine). To je strašna stvar za demokratiju", rekao je Trump.

Glasnogovornica Bijele kuće Caroline Leavitt napisala je na Platformi X da Trump "ide u rat protiv lažnih vijesti BBC-a".

Prema videu i transkriptu Trumpovog govora koji je izrezan, ponovo montiran i ubačen u dokumentarac, rekao je: "Prošetat ćemo do Kapitola i navijat ćemo za naše hrabre senatore i kongresmene i kongresmenke, a vjerovatno nećemo toliko navijati za neke od njih", dok je na kraju govora, bez spominjanja Kongresa, u drugom kontekstu, rekao: "...borimo se kao u paklu."

BBC je podložan strožoj kontroli od drugih emitera u Velikoj Britaniji zbog svog statusa javnog servisa i nacionalne institucije i, prema uslovima svog osnivačkog dokumenta, dužan je biti nepristrasan.

Taj javni servis je također kritikovan zbog izvještavanja o ratu u Pojasu Gaze, budući da je u februaru ove godine emitovao dokumentarac čiji je narator, kako se ispostavilo, dijete zvaničnika palestinskog pokreta Hamas.

Mnoge britanske vlade optužene su za miješanje u rad BBC-a, kojim upravlja upravni odbor i članovi koje imenuje vlada.

federalna.ba/Beta

BBC rukovodioci Donald Trump