Neandertalci nemaju čisto evropsko porijeklo
Do sada se smatralo da su se neandertalci razvili u Evropi prije nekoliko stotina hiljada godina, te da su se u područja zapadne i centralne Azije doselili tek mnogo kasnije - u posljednjih 70.000 godina.
Međunarodni tim istraživača sa Univerziteta u Beču, Univerziteta u Tel Avivu i Hebrejskog univerziteta u Jeruzalemu došao je do novih saznanja.
Otkrića iz Nesher-Ramle u Izraelu, stara oko 130.000 godina, pokazuju da su preteče neandertalaca davno postojale i na Istoku - saopćeno je iz Eurocomm PR Sarajevo.
U saopćenju se navodi da naučnici, koje je predvodio antropolog Gerhard Weber sa Univerziteta u Beču, smatraju da je do razmjene između stanovništva Evrope i Azije došlo mnogo ranije. Time pojava neandertalaca nije ograničena samo na Evropu, što objašnjava zašto su geni modernog čovjeka rano prodrli u genom neandertalaca, iako se u to vrijeme nisu mogli sastati u Evropi.
U početku su naučnici pretpostavljali da su se neandertalci u Evropi ledenog doba postepeno razvijali uz tadašnje klimatske fluktuacije sve dok konačno "klasični neandertalci" nisu kolonizirali cijelu Evropu i neka područja na Levantu. Neki od neandertalaca stigli su i do centralnog Sibira.
- Međutim, tokom iskopavanja u Nesher-Ramla pronađene su životinjske kosti, kameni alat i gotovo kompletna desna i slomljena lijeva tjemena kost, kao i dobro očuvana donja vilica sa zubima. Starost nalaza je sužena na period između 120.000 i 140.000 godina. Još uvijek je nejasno da li je ovaj region bio izvor prvih preteča neandertalaca, ali ova otkrića ukazuju na to da neandertalci nisu imali čisto evropsko porijeklo i da su širom Euroazije postojale populacije preteča.
Neandertalci su nestali prije 40 000 godina i bili toliko slični modernim ljudima da je došlo do miješanja i da svako od nas još uvijek nosi neke od njihovih gena – navodi se u saopćenju.
federalna.ba/Fena