NATO: Rusija stoji iza cyber-napada na Vladu Crne Gore
Zamjenik generalnog sekretara NATO Mircea Geoana izjavio je danas da Rusija stoji iza cyber-napada na Vladu Crne Gore.
"Crna Gora je izložena cyber-napadu ruske grupe. To smo vidjeli u Bosni i Hercegovni, a vidjećemo šta će se dalje dešavati. Ali prisutni smo, na Kosovu imamo 20.000 vojnika i to je najjače vojno prisustvo na Balkanu jer želimo da garantujemo mir u regionu", rekao je Geoana u Budvi tokom prvog dana regionalnog bezbjednosnog "To be Secure - 2BS Foruma". On je kazao da će NATO učiniti sve da kroz misiju KFOR obezbijedi mir na Balkanu.
"Rezolucija Savjeta bezbjednosti UN 1244 (iz 1999.) kojom se KFOR rukovodi, ostaje tamo gdje je bila. Mi ćemo preduzeti sve da obezbijedimo bezbjedno i sigurno okruženje stanovnicima Kosova, ali znamo da će trajan mir obezbijediti dijalog Prištine i Beograda i suživot svih zajednica, zato je sloboda kretanja neophodna", rekao je Geoana na bezbjednosnom Forumu.
Rekao je da je Rusija pokrenula "užasan rat", s teškim posljedicama. "Zaporožje i ostali regioni koji su veličine Portugala, pripajaju se Rusiji. NATO nikada neće priznati to otimanje zemlje. Takođe ta nukerarna retorika je nešto što je eskaliralo, jer rat ne ide kako je Rusija zamislila, jer je Moskva naišla na snažan optor i otpor običnih ljudi", kazao je zamjenik generalnog sekretara NATO-a.
Ta situacija je, reao je on, bez presedana i zato je izazvala i pomoć bez presedana. "Tu smo za Crnu Goru i za Balkan. Uskoro će naša porodica brojati još dva nova člana, tako da ćemo biti velika porodica i najuspješnija alijansa u istoriji, na dva kontinenta. Rusija je najveća bezbjednosna, ali ne i jedina pretnja. Ima ih puno kao što su terorizam kao izvor nestabilnosti, konflikti u Africi, politika Kine i ambicije nove tehnologije, klimatske promjene. To sve ugrožava našu bezbjednost i iskušava našu otpornost. Zato moramo biti jaki agilni i ujedinjeni. To će nas sačuvati u sve opasnijem svijetu", rekao je Geoana.
Premijer Crne Gore, Dritan Abazović, na pitanje da li prepoznaje srpski nacionalizam u Crnoj Gori, rekao je da postoji, ali da nije nastao prije dvije godine, već postoji stotinama godina.
"To je dio naše istorije. Da li u Srbiji imaju političke ciljeve usmjerene prema Crnoj Gori? Naravno da imaju. Da li postoje opcije bliske Srbiji? Naravno da postoje. Da li su podržane politički i finansijski i medijski? Da!", rekao je Abazović.
Upitan da li je "uticaj (predjsednik Srbije Aleksandra) Vučića maligni", odgovorio je da "na neki način jeste". "Ja mislim da je njegov uticaj prenaglašen, mislim da Crna Gora suvereno donosi odluke i da postoje politički subjekti koji su mu bilski, koji su mu favoriti i toga se nećemo osloboditi", rekao je Abazović.
Kako je kazao, Crna Gora je između dvije grupe: jedne oličene u organizovanom kriminalu i korupciji, i druge koja nije kompatibilna sa evroatlantskim vrijednostima. On je ocijenio da je to uzrok političke nestabilnosti. "Zato je teško naći balans. Crna Gora je trenutno između grupe oličene u organizovanom kriminalu i korupciji, koja deklarativno, ali ne suštinski podržava EU, to je grupa oko predsjednika države", rekao je Abazović.
On je dodao da je s druge strane grupa koja ima spoljnopoltičku odrednicu koja nije kompatibilna sa evroatlantskim vrijednostima, poput Demokratskog fronta.
Upitan da li je lider tog poltičkog saveza Andrija Mandić alternativa, Abazović je odgovorio odrečno.
"Andrija Mandić nije alternativa, ali s obzirom na to da ni Milo Đukanović nije alternativa, onda imate logičnu političku nestabilnost. Morate da nađete balans između toga, što je potreba da se društvo mijenja i da ne skrene sa onoga što su strateški ciljevi", ukazao je premijer.
Dvanaesti "2BS Forum" koji je danas počeo, okupio je zvaničnike iz države regiona i svijeta, a predviđeno je i obraćanje ukrajinskog predsjednika Volodimira Zelenskog.
federalna.ba/Beta