videoprilog Maje Popović (Dnevnik 2)

Godina koju je obilježila borba s koronavirusom

U martu prošle godine koronavirus je stigao i u Bosnu i Hercegovinu. Suočili smo se s nepoznatim virusom za koji su građani vjerovali da i nije toliko opasan. Međutim, upravo suprotno, od tada svaki dan brojimo zaražene, umrle i oporavljene od koronavirusa. BiH vakcine očekuje u prvom kvartal ove godine.

"Za mene je to obična gripa. U Sarajevu još nema zaraženih tako da nema straha. Smatram da je to malo pretjerano tako da nema straha. Ne pridržavam se ničega, straha nema", govorili su nam u anketi u martu prošle godine građani Sarajeva. Nisu pokazivali strah od koronavirusa.

Prvi slučaj širenja pandemije u Bosni i Hercegovini zabilježen je 5. marta 2020, kada je osoba iz Banjaluke testirana pozitivno na koronavirus nakon što se vratila iz Italije.

Nakon toga uslijedila su nova žarišta. U Konjicu 11. marta, kad je na proslavi 70. godišnjice postojanja fabrike “Igman” održana zabava na kojoj je prisustvovao građanin Srbije za kojeg se ispostavilo da je zaražen novim sojem koronavirusa. Veliki broj slučajeva koji su se pojavili u Konjicu, Sarajevu, Travniku i Goraždu povezani su s tom zabavom.

Situacija je postajala sve teža i komplikovanija pa je Vijeće ministara 17. marta proglasilo stanje prirodne nesreće. Sve osobe koje su ulazile u BiH morale su da provedu 14 dana u šatorskom naselju, odnosno šatorskom karantinu na državnoj granici.

21. marta uveden je policijski sat u Federaciji BiH i Republici Srpskoj.

- Očekujem i dalje restrikcije do onih krajnjih granica da se zatvorimo u kuće dok situacija prođe - poručivao je tada Goran Čerkez, pomoćnik ministra zdravstva FBiH.

Prvi smrtni slučaj evidentiran je 21. marta u Bihaću. Radi se o 76-godišnjakinji koja je u bihaćku bolnicu primljena s izuzetno teškom kliničkom slikom.

Nakon više od dva mjeseca, krajem maja je ukinuto stanje prirodne nesreće. Ova odluka je stigla nakon ublažavanja niza mjera, među kojima su i ukidanje samoizolacije i otvaranje granica. Pandemija koronavirusa se nije stišala ni tokom ljeta, sve više zaraženih građana ali i već preotperećenog medicinskog kadra.

Sredinom novembra u Federaciji se opet uvodi mjera ograničavanja kretanja u noćnim satima te zabrana okupljanja više od 30 osoba kako bi se pokušalo spriječiti širenje zaraze koronavirusom.

A krajem godine novac za vakcine protiv koronavirusa je uplaćen. Trebale bi stići u prvom kvartalu ove 2021. godine. Iako su Srbija i Hrvatska već počele s vakcinacijom, Bosna i Hercegovina, prema mišljenju nadležnih, opravdano kasni.

- Najzahtjevnija zadaća je skladištenje i distribucija cjepiva Pfizer i BioNTech jer ono zahtijeva ultrahladni lanac koji dosad nismo imali u svom programu redovnog cjepljenja, koja zahtjevaju -80°C, ali ćemo biti spremni kada to cjepivo dođe - kazao je dr. Davor Pehar, direktor Zavoda za javno zdravstvo FBiH.

Za skladištenje vakcina još nismo spremni, ali vlasti su dale obećanje. A dok čekamo vakcine, imunolozi iz naše zemlje konstantno podsjećaju nadležne da su stanovništvu Bosne i Hercegovine vakcine potrebne. I to što prije.

Svakako borbu s koronavirusom nastavljamo i u 2021. godini.

federalna.ba

koronavirus