Napad na plinovod Sjeverni tok opasan je presedan
Kremlj je u srijedu opisao vijesti o oštećenju gasovoda Balticconnector između Estonije i Finske kao uznemirujuće i naveo da je prošlogodišnji napad na plinovod Sjeverni tok opasan presedan.
Finska je u utorak saopćila da su podmorski gasovod i telekomunikacioni kabl koji povezuje Finsku i Estoniju ispod Baltičkog mora oštećeni u onome što je možda bio namjerni čin.
- Nemam tehničke informacije, ne znam da li naše specijalne službe imaju takve informacije, ali naravno, ovo je prilično uznemirujuća vijest - kazao je portparol Kremlja Dmitrij Peskov novinarima na pitanje o naftovodu.
Vjeruje se da je oštećenje na gasovodu nastalo u finskim vodama, dok je proboj telekomunikacijskog kabla bio u vodama Estonije, saopćile su finske vlasti.
Peskov je dodao da je bilo opasnih presedana na Baltiku - eksplozije na gasovodima Sjeverni tok u septembru 2022. za koje Moskva krivi Sjedinjene Države i Britaniju. Washington i London negirali su umiješanost.
- Znamo da su opasni presedani za izvođenje terorističkih napada na ključne infrastrukturne objekte na Baltiku već stvoreni, mislim na napade na gasovode Sjeverni tok - kazao je Peskov.
Još uvijek je misterija ko stoji iza napada na Sjeverni tok.
Oštar pad pritiska na oba plinovoda registrovan je 26. septembra 2022. godine, a seizmolozi su otkrili eksplozije. Švedski i danski istražitelji tek treba da utvrde ko je odgovoran.
Američke novine, među kojima The Washington Post, The New York Times i The Wall Street Journal, javile su da je američka Centralna obavještajna agencija znala za ukrajinsku zavjeru da napadne naftovode. Ukrajinski predsjednik Volodimir Zelenski negirao je da ih je Ukrajina napala.
U februarskom postu na blogu, istraživački novinar Seymour Hersh, dobitnik Pulitzerove nagrade, citirao je neidentifikovani izvor koji je rekao da su ronioci američke mornarice uništili cjevovode eksplozivom po naredbi predsjednika Joea Bidena.
Bijela kuća je odbacila Hershov izvještaj kao ”lažnu i potpunu fikciju". Norveška je saopćila da su takve optužbe "glupost".
Plinovodi Sjeverni tok 1 i Sjeverni tok 2 imaju zajednički godišnji kapacitet od 110 milijardi kubnih metara - više od polovine normalnog ruskog izvoza gasa. Dionice cjevovoda dugih 1.224 kilometara, koji vode od Rusije do Njemačke, leže na dubini od oko 80 do 110 metara, prenosi Reuters.
federalna.ba/Fena