Nakaš: Vlada je ostala potpuno nijema na savjete struke

O čekanju vakcina, nedostatku kisika, pandemiji i epidemiološkoj situaciji u BiH u Federaciji danas smo razgovarali s infektologom Bakirom Nakašem.

O velikoj smrtnosti u BiH kaže da trenutno hara britanski soj virusa koji je virulentniji.

"Njegova klinička slika je daleko agresivnija i brzina razvoja bolesti je puno brža nego što je bila ona u prošloj godini. Iz tog razloga dolazi i do naglih pogoršanja, tako da u isto vrijeme imamo i porast broja zaraženih i porast broja umrlih osoba koje nisu mogle da budu izliječene, iako su bile na vrijeme hospitalizirane."

Kada je riječ o nabavci vakcina, kaže da je to saga bez prestanka.

"Mi smo, kada su vakcine tek bile u izradi, sugerisali Vladi i govorili da je neophodno pored Covax mehanizma osigurati dodatne izvore vakcina. Nažalost niko nas nije slušao jer su svi smatrali da je dovoljno da uplate u Covax traženu svotu novca i da ćemo biti u prioritetu na listi.  Potvrdilo se da nismo u prioritetu. Mada, u ugovor vjerovatno stoji da je isporuka vakcina u prvom kvartalu ove godine, a taj kvartal još nije završen. Moguće je da to i dobijemo u nekom roku, ali Vlada na nivou države, odnosno Vijeće ministara, je propustila priliku da osigura vakcine onako kako je to uradila Republika Srbija i mnoge zemlje koje se nisu uzdale samo u Covax program."

Navodi da je ljekarska zajednica trenutno u ofanzivi da pomogne liječenje pacijentima, te da je njihov angažman daleko veći u bolničkim kapacitetima i domovima zdravlja.

"Ono što jedan dio ljekarskog tima nastoji da aktivira Vladu, ostalo je bez odgovora. Vlada je ostala potpuno nijema od početka kada smo sugerisali da treba preduzeti mjere i oni sigurno snose odgovornost. Nadam se da će neko ko bude imao razumijevanja potegnuti to pitanje odgovornosti zbog propuštanja prilike da se vakcine nabave na vrijeme. Samim tim bi stanovništvo bilo zaštićeno."

Neophodna je čvrsta ruka koja će voditi ovaj sistem

Direktorica Kliničkog centra u Sarajevu je proglasila vanredno stanje na Kliničkom centru. Ministar zdravstva Kantona Sarajevo je nedavno rekao da zdravstveni sistem nije pred kolapsom, ali da je stanje zabrinjavajuće. Svi kažu da su kapaciteti popunjeni. Nakaš smatra da je problem u organizaciji.

"Ne može se dozvoliti da se unutar organizacije jednog zdravstvenog sistema u KS-u razvijaju različiti oblici pristupa ovom problemu. Ne može jedna institucija proglasiti vanredno stanje, a druga reći da ima kapacitete na raspolaganju, da ima posebne ugovore sa Kliničkim centrom u Tuzli. To govori da, nakon niza inicijativa da se saradnja na nivou bolničkih kapaciteta ostvari do tog nivoa da oni rade kao jedan, se nije ostvarila. To je danas dokazao i pokazao direktor Hitne pomoći koji je izrazio žaljenje da njegova vozila satima čekaju da ostave pacijente u bolničkim kapacitetima. Nije rekao kojim, ali je evidentno da takav jedan način i odnos prema koordinaciji ne može biti. Ministarstvo zdravstva mora preduzeti mjere."
 
Na pitanje zašto ne proširujemo kapacitete kaže: "Ne možemo se osloniti na improvizirane izolatorije koji će biti u neuslovnim objektima u kojima neće moći biti pružena adekvatna medicinska njega. Ti izolatoriji su bili predviđeni za pacijente koji su lakše kliničke slike i kojima je neophodna izolacija da ne bi došlo do daljeg širenja bolesti. Međutim, u sadašnjem trenutku ova bolest i tok bolesti je nepredvidiv tako da ne može sa sigurnošću ostaviti pacijenta u nekoj neuslovnoj prostoriji. Neophodno je osigurati prave zdravstvene kapacitete i dolazimo u situaciju da moramo ići u takav odnos i preraspodjelu da posvetimo covidu maksimalan broj kapaciteta, a ne samo onaj koji je propisao federalni nivo, a to je 30%, nego onaj broj koji nam se nameće. Tek tada možemo biti sigurni da će naši pacijenti biti sigurni u toku liječenja."

Navodi da je moguće da već godinu dana pričamo o istim temama jer "ne surađujemo, ne govorimo istim jezikom. Imali smo nekoliko vlada, nekoliko ministara, i defitnivno smo došli u situaciju da ponavljamo jedne te iste greške. Neophodna je čvrsta ruka koja će voditi ovaj sistem. Već ljetos je bilo pitanje šta ćemo sa kisikom. Niko nije ni pokušao da pokrene aktivnosti da se napravi tvornica kisika. Nekome nije stalo da to uradi. Sad smo u situaciji kao kad smo bili kada je UNPROFOR dovlačio boce kisika za vrijeme agresije. Uvozimo kisik i čekamo da budemo ovisi o tome hoće li neko dostaviti kisik ili neće."

Nadležnima bi poručio da rade svoj posao i da pitaju struku.

"Krizni štab koji zasjeda povremeno, kad mu naumpadne, nije krizni štab i nije nikakva institucija koja će nam dati blagodet."

federalna.ba

Bakir Nakaš Federacija danas
Federacija danas
0 22.04.2024 17:38
Federacija danas
0 19.04.2024 17:57
Federacija danas
0 18.04.2024 17:48
Federacija danas
0 17.04.2024 17:26
Federacija danas
0 16.04.2024 18:02
Federacija danas
0 15.04.2024 17:01