Prilog: Maida Alić

Najpametnije se grijati uz pomoć energetske efikasnosti

Inženjerska komora Privredne komore Federacije BiH organizirala je danas okrugli sto o temi "Problematika grijanja - izazovi i moguća rješenja u kriznim periodima". Stručnjaci su se okupili da bi ponudili vlastima moguća rješenja koja bi bila alternativa u slučaju nestašice plina, ali i da bi savjetovali građane kako da osiguraju tople domove. Poruka je da se najpametnije grijati uz pomoć energetske efikasnosti, a toplotne pumpe na vodu uz obnovljive izvore energije su dugoročno rješenje.

 

Trenutna situacija je veliki izazov za Bosnu i Hercegovinu, a naročito Kanton Sarajevo, koji se u velikoj mjeri oslanja na plin – energent koji je postao problematičan i kad su u pitanju cijene, ali i dobavljanje. Ipak, iz Kantona Sarajevo ističu da za ovu zimu imaju najave da će biti osigurane dovoljne količine plina, iako ostaje pitanje po kojim cijenama će se distribuirati. Mirsad Jašarspahić, predsjednik Privredne komore Federacije Bosne i Hercegovine:

Prema najavama koje do sada imamo, do Nove godine ostaje ista cijena, a poslije toga tek trebamo dobiti informaciju o tome.“

 

Nihad Harbaš, predsjednik matične sekcije mašinskih inženjera pri Inženjerskoj komori Federacije BiH, kaže da se problemi grijanja moraju rješavati najmanje pet godina unaprijed. Grad i Kanton Sarajevo imaju sistemska rješenja i potencijale da se zamijeni gas kao energent:

„Da struka nadležnima prenese šta su moguća rješenja. Ima potencijala korištenja voda u Kantonu Sarajevo, da se zamijeni 60 posto gasa i da cijena grijanja ostaje ista, jer su to sofisticirana rješenja koja se koriste u Evropi. Kanton Sarajevo je najbolji primjer u regiji na koji način se to može iskoristiti.„  

 

Zabrana izvoza peleta bila je ad hoc potez, koji je doveo do toga da nema peleta, da je njegova cijena visoka. Dovedena je u pitanje i likvidnost firmi, pojasnio je Harbaš, dodajući da nijedna zabrana nije zdrava. Kratkoročna rješenja u vidu subvencije grijanja su dobrodošla, ali dugoročno gledano, moramo ostati na politici Evropske unije, a to je prelazak na obnovljive izvore energije uz povećanje energetske efikasnosti, kaže Azrudin Husika, profesor na Mašinskom fakultetu Univerziteta u Sarajevu:

“Najpametnije se grijati uz pomoć energetske efikasnosti. To znači da imamo utopljene objekte, da racionalno koristimo energiju, za stepen ili dva manje grijemo svoje domove. Toplotne pumpe su danas najjednostavniji, najjeftiniji način grijanja, uz nešto veću investiciju u prvim momentima. Ona više košta nego kotlovi na pelet, ali se dugoročno veoma isplati, naročito zbog relativno niske cijene električne energije u BiH.”

 

Kanton Sarajevo kreće u pilot-projekt korištenja toplotnih pumpi na vodu koje će zamijeniti postojeće energente za grijanje, potvrdio je kantonalni ministar privrede Enver Hadžiahmetović:

Da koristimo energiju iz vode za piće, otpadnih i geotermalnih voda. Pilot-projekat je u Vogošći gdje očekujemo da ćemo raspisati tender za zamjenu grijanja toplotnim pumpama voda – voda.“

 

Osigurana su sredstva za projekat u Vogošći, a ukoliko to bude kako treba, ide se na kompletan Kanton Sarajevo, kaže Hadžiahmetović.  Ipak, građani strahuju od predstojeće grijne sezone dok struka kaže da će se ove cijene zadržati možda i do proljeća, ako se nešto ne promijeni u zemljama Evropske unije, a sve to opet zavisi od situacije u Ukrajini. 

grijanje energetska efikasnost Federalni radio
sport Federalni radio
0 19.04.2024 23:20
Vijesti u 22 Federalni radio
0 19.04.2024 22:01
sport Federalni radio
0 19.04.2024 19:17
Vijesti u 17 Federalni radio
0 19.04.2024 17:35
sport Federalni radio
0 19.04.2024 00:01