Nadal poslije pet setova u polufinalu Australian opena
(Izvor: EPA/DEAN LEWINS)

Španski teniser Rafael Nadal plasirao se danas u polufinale Otvorenog prvenstva Australije u Melbournu, pošto je pobijedio 14. igrača svijeta Kanadjanina Denisa Shapovalova poslije pet setova, 6:3, 6:4, 4:6, 3:6, 6:3.

Peti teniser svijeta pobijedio je poslije četiri sata i osam minuta. On je napravio 11 dvostrukih servis grešaka, najviše u karijeri u jednom meču. Shapovalov je imao 20 as udaraca i pet dvostrukih servis grešaka.

Nadal je u prva dva seta napravio po brake, u četvrtom, odnosno sedmom gemu i poveo je sa 2:0.

Shapovalov je uzvratio, napravio je po brake i trećem i četvrtom setu i izjednačio na 2:2.

Nadal je u završnici četvrtog seta tražio pomoć zbog problema sa trbušnim mišićima zbog kojih se nešto teže kretao. On je popio tablete i nastavio meč.

Španac je dobro počeo peti set napravio je brake u drugom gemu, a zatim je poslije 10 minuta igre osvojio i gem na svoj servis i poveo je sa 3:0. On je prednost brakea sačuvao do kraja i sedmi put u karijeri plasirao se u polufinale prvog grand slam turnira u sezoni.

Nadal će u četvrtfinalu igrati protiv boljeg iz duela sedmog nosioca Italijana Mattea Berrettinija i Francuza Gael Monfilsa, koji je postavljen za 17. nosioca.

Nadal u Melbournu pokušava da osvoji drugu titulu, poslije trijumfa 2009. godine i rekordnu 21. grand slam titulu u karijeri.