videoprilog Anite Zovko (Federacija danas)

Kontejneri za sortiranje otpada u mostarskim školama

„Eco win“ naziv je projekta odvajanja otpada koji u suradnji s Gradom Mostarom i Ministarstvom obrazovanja HNK-a financira Udruženje građana „Zajedno za naš grad“. Riječ je o nabavi kontejnera za 24 osnovne i srednje škole u Mostaru s ciljem razdvajanja plastike, papira i limenki. Projekt nema rok trajanja, a njegov primarni cilj je da djeca nauče i steknu naviku odvajati otpad, te tako doprinesu očuvanju okoliša.

Mostar je nekada slovio za jedan od najčistijih gradova. Danas se, nažalost, ne može pohvaliti tim epitetom što zbog nemara građana što zbog problema s deponijom Uborak, ali i komunalnim poduzećima. Zato je ovaj projekt hvale vrijedan. Kontejneri će biti postavljeni u školskim dvorištima, a učenici će i tako steći naviku razdvajanja otpada.

“Nećemo to prodavati, mi ćemo odvajati, oni će nama, ako hoće, nešto uplaćivati da financiramo našu javnu kuhinju za stare samce i školama neke njihove eko projekte, poput sadnje borova. Imamo planove da educiramo djecu”, naveo je Nermin Mehić, predsjednik Udruženja građana “Zajedno za naš grad”.

I to je ono, čini se, najvažnije. Od rane dobi educirati djecu da je okoliš važan i da se ponašaju odgovorno. I ranije je bilo sličnih projekata, ali kratkoročnih. Ovaj nije takav i u potpunosti je samoodrživ.

“Naravno da je prevashodno važno da djeca uče, da prikupljaju ono što je korisno, ono što je u svijetu sirovina. Mi bismo mogli biti izuzetno bogata država koliko imamo otpada, kao što to rade pametne zemlje u svijetu”, istakla je Seada Kuštić, direktorica Četvrte osnovne škole u Mostaru.

U Mostaru recikliranje ide puževim korakom, premda deponija Uborak ima reciklažno postrojenje. 

“Ovih dana raspisujemo natječaj za nabavku dodatno ovakvih kontejnera. Ideja je da u gradu napravimo što više zelenih otoka, kako bismo primarno sortirali otpad. Taj presortirani otpad onda ide na reciklažno dvorište koje imamo na deponiji”, pojašnjava gradonačelnik Mostara Mario Kordić.

Trenutačno se tek oko osam posto otpada koji dolazi na deponiju reciklira i prodaje. U Mostaru se nadaju da će se i brojne druge institucije, pa i one poduzetničke, uključiti u projekt da bi i na taj način doprinijeli razvoju ekološke svijesti. 

federalna.ba

Mostar otpad sortiranje reciklaža
srednjoškolci Mostar Francuski institut za Bosnu i Hercegovinu Olimpijske igre
0 23.03.2024 11:49
Mostarski polumaraton Mostar
0 23.03.2024 09:56