Na ZEPS-u četiri predstave Bosanskog narodnog pozorišta Zenica

Na ZEPS-u četiri predstave Bosanskog narodnog pozorišta Zenica
(Izvor: BNP Zenica)

Kako je saopćeno iz Bosanskog narodnog pozorišta Zenica, u okviru saradnje ove teatarske kuće i Generalnog bh. sajma ZEPS 2025, dogovorena je izvedba četiri predstave - tri  za odrasle i jedna za djecu.

Tako je sinoć publika mogla pogledati  „Tri dana ili Uspon i pad Gospodina B.“Predstava govori o čovjeku koji je živio kapitalizam i kojeg je isti taj kapitalizam pojeo. rađena je prema tekstu Romana Sikore, u režiji Tanje Miletić Oručević i u produkciji Bosanskog narodnog pozorišta Zenica. Igrali su : Nusmir Muharemović, Snežana Vidović, Zlatan Školjić, Siniša Vidović i Adem Smailhodžić. Dramaturgiju predstave potpisuje Nedžma Čizmo. Za scenografiju i kostimografiju je bila zadužena Sabina Trnka, a za muziku Husein Oručević.

Večeras 11. septembra, u 20 sati, bit će izvedena predstava „Mala“ prema tekstovima Emine Omerović, Emine Kovačević-Podgorčević i Nedžme Čizmo, u režiji Lajle Kaikčije i u produkciji Bosanskog narodnog pozorišta Zenica.

"Mala" je priča o odrastanju, porodici i ženskim iskustvima kroz tri različite priče, svaka sa svojim izazovima i emocijama.

Igraju: Selma Mehanović, Anđela Ilić, Selma Ćosić, Tamara Miličević-Stilić, Lana Delić, Nusmir Muharemović, Lamija Salihović, Enes Salković, Adna Kaknjo, Zlatan Školjić i Lana Zablocki. Za scenografiju i kostimografiju predstave je bila zadužena Sabina Trnka. Muziku predstave potpisuje Igor Kasapović, a izbor muzike potpisuju Igor Kasapović i Lajla Kaikčija.

Sutra, 12. septembra u 20 sati će biti izvedena predstava „Kiselina“ prema tekstu Asje Krsmanović, u režiji Nermina Hamzagića i u koprodukciji Bosanskog narodnog pozorišta Zenica, XXIII festivala bosanskohercegovačke drame Zenica 2024 & Scene MESS Sarajevo. Ovo teatarsko uprizorenje istražuje duboke i složene odnose unutar obitelji, a ti odnosi su prožeti ljubavlju, tugom, strahom i usamljenošću.
 
Ovaj dramski tekst se bavi se i pitanjem smrti odnosno gubitkom voljenih osoba, ali daje i nadu za nove prilike u životu.

U predstavi igraju: Gordana Boban, Mirvad Kurić, Selma Mehanović i Benjamin Bajramović. Dramaturginja predstave je Asja Krsmanović. Scenografija predstave je bila povjerena Sabini Trnki, a kostimografija Irmi Saje, dok je za muziku bio zadužen Enes Zlatar.

Sve tri navedene predstave, koje se izvode u okviru Generalnog bh. sajma ZEPS 2025 su višestruko nagrađivane i izuzetno prihvaćene kod publike.

A subotu, poslastica za najmlađe. 13. septembra u 14 sati u u Promotivnoj hali Generalnog bh. sajma će biti izvedena predstava za djecu „Ježeva kućica“ prema tekstu Branka Ćopića, u režiji Miroljuba Mijatovića i u koprodukciji Bosanskog narodnog pozorišta Zenica sa Kulturno-sportskim centrom Kakanj i Kulturno-sportskim centrom Zavidovići. Igraju: Anđela Ilić, Lana Zablocki, Ermina Nišić, Adem Smailhodić i Mirza Bajramović. Za muziku i korepeticiju predstave je bio zadužen Abidin Čolaković. Scenografiju predstave potpisuje Mensur Begićević, a kostimografiju i kreaciju maski Ena Begičević-Čeliković. Jezičku adaptaciju i lekturu predstave potpisuje Merima Handanović.

federalna.ba

 

pozorišna predstava