Na pravoj strani historije: Podsjećanje na vrijednosti zbog kojih se ginulo
Prije osamdeset godina na današnji dan - vojničkom hrabrošću, snagom i voljom naroda ovih prostora pobijeđen je fašizam. Vođena idealima slobode, antifašistička borba trijumfirala je i ostavila neizbrisiv trag u povijesti. Danas, sjećajući se tih vremena, ali i kroz iskustvo ratova devedesetih, ne zaboravljamo vrijednosti za koje su se gasili životi. U glavnom gradu Bosne i Hercegovine obilježen je 9. maj – dan koji u sebi nosi snažnu simboliku. Ovaj dan obilježava se kao Dan pobjede nad fašizmom, Dan Evrope i Dan zlatnih ljiljana.
Bosna i Hercegovina davno je odabrala svoju stranu: stranu borbe protiv fašizma i očuvanje demokratskog društva. Za svoj izbor morala je platiti cijenu. Zbog onih koji su dali svoje živote za ideju bolje budućnosti - prošlost moramo očuvati od zaborava da bismo se odužili upravo njima.
“I sad smo mi koji smo to upamtili i znamo neke stvari pa kažemo - govorili smo vam. Važno se podsjećati, ali ne zbog prošlosti - nego zbog sadašnjosti i budućnosti”, ističe predsjednik SABNOR-a BiH Sead Đulić.
Cijeli svijet je platio cijenu borbe protiv fašizma u Drugom svjetskom ratu. Ali čak i onda kada smo mislili da je fašizam pobijeđen u Bosni i Hercegovini – njegova ideologija ponovila se 1990-ih.
Desila se tako agresija na Bosnu i Hercegovinu i genocid. Nažalost, jedan od najsnažnijih simbola tog zla bilo je i spaljivanje sarajevske Vijećnice. Spaljene da bi se izbrisala kultura, historija i pamćenje jednog naroda. Na današnji dan slavimo i obnovu sarajevske Vijećnice, ali i prisjećanje na njen simbolički značaj otpora, nade i ponovnog rađanja. Jer, ovo je dan osvještenja, dan učenja onoga što smo potisnuli.
“Odrekli smo se svega što je antifašističa tradicija, nemamo je više kroz kulturu sjećanja, kroz kalendar, kroz odnos prema spomenicima. U Sarajevu bi bilo dovoljno otići i vidjeti kakav je naš odnos prema Vracama. To su sve pokazatelji naših antifašističkih opredjeljenja. Na djelu treba pokazati da li mi cijenimo te vrijednosti ili ne”, istakao je historičar Husnija Kamberović.
Danas veliki broj onih koji su se borili za antišastičku Bosnu i Hercegovinu nisu među nama. Bili su pripadnici Armije Republike Bosne i Hercegovine i svojim životima su odbranili domovinu. Sjećanje na njih čuvamo kroz Zlatne ljijane. Deveti maj obilježava se i kao njihov dan.
“Treba se s puno uvažavanja sjećati ovog dana jer su, maltene, svi Liljani pognuli ili su invalidi ostalo s vrlo malo godina, na sramotu svim političarima”, kaže Bahrija Kituša, predsjednica porodica šehida Kantona Sarajevo.
“Sjećamo se heroja, odajemo im znajačnu pažnju, s pijetetom pričamo o njima, a agresori se sjećaju ratnih zločina. Veoma velika razlika. Mi smo bili na pravoj strani historije. A prava strana se dokazala 1995. godine kada je Armija Republike Bosne i Hercegovine bila pozvana u Pariz na paradu u čast borbe protiv fašizma, jedina iz regiona”, podsjeća Omer Osmanović, ministar za boračka pitanja Kantona Sarajevo (NiP).
Iako je oružana broba protiv fašizma okončana, ona teža borba - protiv ideologije traje i danas.
federalna.ba