Na osnovu krivične prijave SIPE Tužilaštvo BiH formira predmet protiv osoba koje su spriječile hapšenje Milorada Dodika
Nezavisni odbor Parlamentarne skupštine Bosne i Hercegovine na jučerašnjoj sjednici utvrdio je rang-listu kandidata za izbor zamjenika direktora SIPA-e. Najviše bodova dobio je Dragan Andrić, aktuelni inspektor SIPA-e, 97,85 posto, i on je trenutno prvorangirani, odnosno najuspješniji kandidat. Uporedo s ovim Tužilaštvo BiH prije nekoliko dana formiralo je predmet i započelo istragu protiv svih osoba koje su 23. aprila spriječile hapšenje Milorada Dodika, predsjednika entiteta Republika Srpska, u prostorijama Administrativnog centra Vlade RS-a u Istočnom Sarajevu.
Nezavisni odbor Parlamentarne skupštine BiH sačinio je rang-listu kandidata za izbor zamjenika direktora Državne agencije za istrage i zaštite (SIPA). Kako je kazao predsjednik Nezavisnog odbora Enes Obralija, prvoplasirani je Dragan Andrić, aktuelni policijski službenik i glavni inspektor u SIPA-i i on je osvojio 97,85% bodova.
“Đuro Knežević, aktuelni zamjenik direktora DKPT-a ostvario je 55 bodova. Time se i završava lista uspješnih kandidata. Igor Marić dugogodišnji načelnik kriminalističke policije MUP-a ZHK-a osvojio je 45 bodova i on nije na listi uspješnih kandidata jer je osvojio manje od 50 posto bodova. Kristijan Suknjov, načelnik Odjela uniformisane policije Srednjobosanskog kantona, četvrti je s 31,4 boda. Tako su članovi Nezavisnog odbora bodovali.”
Konkurs za izbor zamjenika direktora SIPA-e raspisan je nakon što je prethodni zamjenik direktora Zoran Galić razriješen dužnosti. Galić se od 9. jula prošle godine nalazi u bjekstvu, a Tužilaštvo BiH je 8. avgusta za njim raspisalo međunarodnu potjernicu.
Jedan od kandidata za zamjenika direktora SIPA-e Svevlad Hoffman, glavni policijski inspektor Granične policije BiH, za Radio Federacije prokomentarisao je izbor i rang-listu za zamjenika direktora SIPA-e.
“Smatram da policija u BiH nikada više nije bila pod tolikim stranačko-političkim utjecajem kao što je to danas slučaj. Neovisni odbor, nažalost, nije neovisno tijelo Parlamentarne skupštine BiH, kako je Zakon o neovisnim i nadzornim tijelima policijske strukture BiH propisao, nego zbir devet članova izabranih voljom stranaka na vlasti u momentu njihovog imenovanja. Čast izuzecima, ali se većina članova nezavisnog odbora prilikom bodovanja i sačinjavanja rang-liste rukovodi interesima onih koji su ih imenovali.”
Treba podsjetiti da Agencija za istrage i zaštitu Bosne i Hercegovine mjesecima funkcioniše bez direktora i zamjenika. Vijeće ministara Bosne i Hercegovine u oktobru prošle godine razriješilo je Zorana Galića s mjesta zamjenika SIPA-e, dok o ostavci Darka Ćuluma, podnesenoj 18. marta, nije raspravljano. A vraća li se Darko Ćulum na čelo Agencije za istrage i zaštitu Bosne i Hercegovine, pitanje je o kojem se uveliko špekuliše posljednjih dana. Naime, kao osnov za povratak u SIPA-u Ćulum vidi u činjenici da Vijeće ministara BiH nije prihvatilo, odnosno nije čak ni razmatralo njegovu ostavku, a njegov se radnički karton još uvijek nalazi u kadrovskoj službi SIPA-e. Svevlad Hoffman, glavni policijski inspektor Granične policije BiH.
“Situacija u SIPA-i jedan je pravi teatar apsurda. Direktor SIPA-e Darko Ćulum više od 50 dana neopravdano je odsustvovao s posla, čak nisu ni šihterice vođene za njegovo odsustvo. I sad čovjek razmatra mogućnost da se vrati. I sad zamislite da se radi o izboru direktora i zamjenika direktora Biblioteka Sarajevo. Bilo bi skandalozno.”
Uporedo s ovim Tužilaštvo BiH prije nekoliko dana formiralo je predmet i započelo istragu protiv svih osoba koje su 23. aprila spriječile hapšenje Milorada Dodika, predsjednika entiteta Republika Srpska, u prostorijama Administrativnog centra Vlade RS-a u Istočnom Sarajevu. Tužilaštvo BiH je istragu započelo i predmet formiralo na osnovu krivične prijave Agencije za istrage i zaštitu (SIPA). Status osumnjičenih imaju šef obezbjeđenja prvog čovjeka RS-a Mišo Partalo i načelnik Policijske uprave Istočno Sarajevo Branimir Šehovac. Pozive će dobiti i 20 identifikovanih pripadnika MUP-a RS-a koji su bili prisutni u Istočnom Sarajevu u trenutku kada su im prišli inspektori SIPA-e. Početkom maja Policijska uprava Istočno Sarajevo podnijela je krivične prijave Republičkom javnom tužilaštvu RS-a protiv sedam policijskih službenika SIPA-e zbog pokušaja hapšenja predsjednika RS-a Milorada Dodika. Šerif Špago, član Zajedničke komisije za odbranu i sigurnost BiH.
“Prijetite upotrebom policije RS-a u situaciji kada SIPA treba da izvršava svoje zakonske obaveze i nadležnosti provođenja naloga Suda i Tužilaštva BiH, što je dovođenje u pitanje sigurnosti.“
U narednom periodu Ministarstvo sigurnosti BiH, koje je također mjesecima bez ministra, trebalo bi rang-listu uspješnih kandidata uputiti Vijeću ministara BiH na odlučivanje. Međutim, nažalost, kakav god da bude rasplet ove krizne situacije, očito je da je SIPA postala moneta za politička potkusurivanja.